Valör Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Bankacılık ve borsa terimleri halk tarafından oldukça uzak karşılanıyor. Ancak bununla birlikte günümüzde herkesin bankalarla işi olduğundan dolayı bazı terimlerin bilinmesi gerekiyor. Bu sebeple “Valör nedir ve nasıl hesaplanır?” gibi sorularla karşılaşabiliyoruz. İngilizce olan valör tabiri ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylara aşağıda yer vereceğiz.

Valör Ne Demektir?

Kelime anlamı olarak değer demek olan Valör bankacılık veya borsa sektöründe kullanılan bir literatür tabiridir. Aslında günlük hayatımızda hepimiz bankalardan hizmet aldığımızda Valör dediğimiz hesaplamalar devreye giriyor. Fakat pek çoğumuz bunun farkında olmuyoruz. Ne zaman ki bir hesap özeti alırsak veya banka ile ilgili işlemlerimize göz atarsak orada Valör tabiri ile karşılaşabiliriz. En kısa tanımı ile birlikte Valör işlemin yapıldığı tarih demektir. Eğer faiz hesaplaması ile ilgili bir işlem yapılacaksa Valör faizin hesaplanmaya başlandığı tarih olarak belirlenmektedir. Bu tarih saat değil gün ay ve yıl olarak belirleniyor. Eğer borç ile ilgili işlemler söz konusu ise bu durumda Valör yine işlemin yapıldığı gün anlamında bir değer taşıyor. Kredi kullanımında gün hesaplandığında ise Valör işlemin yapıldığı günün sonrasındaki iş günü demek oluyor. Dikkat ettiğiniz üzere kredi hesaplamalarında Valör bir gün sonrasını işaret ediyor.

Valör Nasıl İşler? Nasıl Çalışır?

Somut bir örnekle anlatacak olursak valör işlemin başladığı tarih demektir. EFT bilindiği üzere sadece hafta içi günlerde ve mesai saatleri içerisinde yapılabiliyor. Yani siz sabah 09.00 ile 16.00 saatler arasında EFT yapabiliyorsunuz. Ancak cuma günü saat 20.00’da EFT talimatı verdiyseniz işleminiz sizin için o tarihte başlamış olabilir. Fakat bankacılık literatüre göre yani “Valör nasıl işler?” sorusuna göre bu EFT’nin başlama saati Pazartesi günü yani ilk iş günü sabah 09.00 olacaktır. Dolayısıyla banka 3 gün boyunca sizin EFT talimatı vermiş olduğunuz parayı da kullanma hakkına sahip olacaktır. Böylece valör tüketiciden ziyade bankaların lehine olan bir tarih belirleme işlem süresidir.

Valör Nasıl Hesaplanır?

Valör nasıl hesaplanır?” sorusuna yine aynı örnek üstünden devam ettireceğiz. Siz cuma günü EFT talimatı veriyorsunuz. Kendi bankanızdan başka bir bankaya 10.000 TL tutarında bir EFT talimatı verdiğiniz hafta sonuna geldiğinden dolayı doğal olarak EFT’niz Pazartesi günü gerçekleşecektir. Cumartesi, pazar ve pazartesi gününü saydığınızda 3 günlük valör uygulanmak zorundadır. Valör uygulanırken Merkez Bankası gecelik faiz oranı devreye girer. Gecelik faiz oranı yüzde 7.75 olarak hesaplanırsa bu üç gün zarfında banka sizin vermiş olduğunuz talimattan kaynaklanan 54.14 TL vergi kazancı elde eder. Bireysel bir işlemde bu kadar kazanç elde edilirken daha büyük rakamlarda ve daha uzun sürelerde valör uygulandığında bankaların ne kadar kazanç elde edebileceğini daha iyi tahmin edebilirsiniz ki çok ciddi rakamlar ortaya çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.