Başarılı Bir İş Görüşmesi İçin Bilmeniz Gerekenler

İş arıyorsanız ve yakın bir zamanda iş görüşmesi yapacaksanız bilmeniz gereken bazı ipuçları var. Başarılı bir iş görüşmesi için bilmeniz gerekenler aslında çok zor şeyler değil. Ancak küçük ayrıntıların iş görüşmesine hayat kurtaracağını da unutmayın. Sizler için bazı ipuçlarına yer veriyoruz.

Şirket Hakkında Mutlaka Bilgi Sahibi Olun

İş görüşmesine gitmeden önce başvuracağınız şirketle ilgili detaylara sahip olun. Günümüzde bütün şirketlerin internet sitesi ve sosyal ağları bulunuyor. Ayrıca şirket çalışanları veya şirketten hizmet alan müşterilerin yorumlarını okumayı ihmal etmeyin. Böylece şirketin analizini yaparak gerçekleştirecek olduğunuz görüşme daha faydalı geçecektir. Geleceğin Para Kazandıracak 10 Mesleği için de tüyolar burada.

İlk Görüşme İlk İzlenim Belirleyicidir

İş görüşmelerinizde genellikle tek şansınız bulunuyor. Bu sebeple ilk görüşme ve ilk izlenim için hazırlıklı olun. Öncesinde mutlaka denemeler yapın. Evinizde ailenizle veya arkadaşlarınızla birlikte görüşme anını canlandırın. Ayrıca görüşmeye giderken tercih edecek olduğunuz elbise mutlaka resmiyet içersin.

Sorular İçin Alıştırma Yapın

İş görüşmeleri genellikle soru cevap şeklinde geçmektedir ve sorular her zaman işverenden gelmektedir. İK yöneticisi tarafından yönetilecek olan sorular üç aşağı beş yukarı bellidir. Bu sorular hem şirketle ilgili hem de sizin kariyerinizle, deneyiminizle ilgili olacaktır. Bundan dolayı bu sorulara hazırlık yaparak gitmek sizi maça 1-0 önde başlatacaktır.

Sürpriz Sorular İçin De Hazırlıklı Olun

Her ne kadar sorulacak olan sorular belli olsa da mutlaka İK yöneticileri sizi ters köşeye yatırmaya çalışacak ve sürpriz sorular yönetecektir. Bu sorular kişisel soru formatında da gelebilir. Bundan dolayı görüşme öncesinde rahat olmanız, sürpriz sorulara daha doğru ve istenen yanıtları verebilmeniz için önemlidir.

Dürüst ve Açık Sözlü Olun

Tüm ilişkilerde olması gerektiği gibi iş hayatında da dürüst ve açık sözlü olun. Mülakat sırasında size yönetilecek olan sorulara doğru cevaplar verin. Ancak kariyerinizi etkileyecek önemli meselelerde bazen üstü kapalı cevaplar da verebilirsiniz.

İşi Ne Kadar İstediğinizi İspatlayın

Başvuru yapmak istediğiniz işi arzuladığınızı ispatlayın. Ayrıca iş için son derece ideal bir aday olduğunuzu da kanıtlayın. Fakat kesinlikle ben size muhtacım, siz olmazsanız ben olmam havalarına girmeyin. Unutmayın ki günümüzde pek çok iş yeri nitelikli eleman aramaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.