Blog Yazarak Para Kazanma İçin Tüyolar

Blog yazarak para kazanma her ne kadar diğer online para kazanma yöntemlerinin yanında son dönemde biraz irtifa kaybetmiş olsa da hala geçerliliğini koruyor. Tabi ki bu diğer yöntemlere göre biraz daha göreceli bir hale geldi. Çok değil daha 10, 15 yıl öncesine kadar pek çok kişi için bir iç dökme veya günlük tutma olarak algılanan blog günümüzde evrilmiş ve web siteleriyle eş değer tutulur hale gelmiştir. Hatta bu satıların yer aldığı onlinepara.net de hem web sitesi formatında dizayn ediliyor hem de bazı yazılarla birlikte bir nevi blog olarak sizleri ağırlıyor. Burada içeriğin tekniği ve yazılım amacı belirleyici oluyor.

Şunu net olarak belirtelim, Evet blog yazarak para kazanmak mümkündür. Ancak her işte olduğu gibi ciddi bir çaba göstermeden diğerlerinden farklı özgün eserler ortaya koymadan blog yazarak para kazanmak ancak halay olacaktır.

Blog Açmak Zor Mudur?

İnternet “Benim çok büyük bir hayalim var. Harika bir fikrim var. Muhteşem bir web sitesi yapacağım. Bunu daha önce hiç kimse düşünmemiştir, hemen sitesini yapayım…” şeklinde mottolarla yola çıkıp daha bir seneyi bile bulmadan kapatılan ve unutulan web siteleri ve blog çöplüğüne dönüşmüş durumda. Her ne kadar blog kavram itibariyle “kişisel” bir web ürünü gibi duruyor olsa da sizin amacınız kuracağınız blog üstünden para kazanmak olacağından dolayı “blog” kavramını biraz daha genişletmek ve “kişisel olan ile aranan yani ‘genel’ olanı bir araya getirmek” olmalıdır. Yani hem kişisel olmalı hem de aranan, merak edilen, güncelliği yakalayan konularla ilgili bloglar kaleme alınmalır. Evet, bunun yapmak oldukça zor. Ancak siz meşhur bir sanatçı, sporcu, artist, oyuncu, yazar olsaydınız bloğunuzda tost tarifi dahi verseniz okunur ve hit alırdı. Ama siz meşhur değilsiniz. Fakat bloğunuzla meşhur olabilir en azından para kazanabilirsiniz.

Blog yazarlığını standart web sitesi içerik yazarlığından (makale yazarlığı) ayıran en büyük husus özgünlüktür.

Elbette ki bir blog yazısında bir edebiyatçının deneme yazarlığındaki  ustalığını beklenmiyoruz. Yani sizden bir Montaigne, Refik Halit, Ahmet Rasim gibi denemeler yazmanız talep edilmiyor. Bununla birlikte standart, tekdüze, her yerde bulunan, “diğerlerinin benzeri” blog yazıları yazarak para kazanmayı da unutun. İnternetten para kazanmak için blog yazmayı düşünüyorsanız farkınızı ortaya koymalısınız. Çünkü en iddialı olanı seçtiniz!

blog-nasil-acilir

Unutmayın, Google Sizi Takip Ediyor!

Blog açarak para kazanmak istiyorsanız ilk işiniz çok yüksek bir takipçi sayısına ulaşmaktır. İnternette pek çok noktada sayı belirleyici oluyor. Ancak bu başlangıç için geçerlidir. Çünkü kalite olmadan sayı bir anlam ifade etmiyor. Bun takipçi kasma diye nitelendirilen uygulamalarda çok net görüyoruz. Adam blog açıyor, facebook, instagram hesabı açıyor ve takipçi alıyor. Bir günde 50 bin takipçi geliyor, ancak sonu hep hüsran. Çünkü Google doğallıktan ve realiteden yana. Zaten öyle olmasaydı şu an dünyanın en büyük şirketi olmazdı.

Ben takipçilerimi nasıl arttırırım diye düşünüyorsanız bununla ilgili yapılması gerekenleri ayrı bir yazıda sizlerle paylaşacağız. Çünkü bu çok teknik bir konu. Ancak şunu en baştan söylemeliyiz ki Google internet üstünde yapacağınız her hareketi takip ediyor. Google’ın çalışma mantığını iyi kavramış olan ve SEO dediğimiz sihirli değneği bloğunda doğru kullanabilen bloggerlar kazanç kapısını aralamış demektir.

Google kendine has bir Algoritma ile aranan tüm anahtar kelimeleri çeşitli açılardan değerlendirerek web sitelerini ve blogları bir sıralamaya tabi tutar. Siz de blog yazarlığı yaptığınızda kullanmış olduğunuz kelimeler üstünden Google’da aranma sırasına gireceksiniz. Ancak Google’da arama sırasında üst sıralara tırmanmak için ilk yapmanız gereken şey özgün ve akıcı yazılar kaleme almaktır. Anahtar kelime dediğimiz doğru sözcük kullanımına da alışkınsanız iyi bir blog yazarı olabilir ve kısa bir sürede kazancınızı katlayabilirsiniz.

Blogger Nasıl Para Kazanır?

Yukarıdaki girişten sonra sizde blogger olarak para kazanmak istiyorsanız daha akılcı davranmalısınız. Popüler olmak netin en önemli özelliğidir. Sosyal ağlarla birlikte bilginin, görselin hatta duygunun çok çabuk tüketildiği bir dönemden geçiyoruz. Bu sebeple kişisel görüşlerinizi belirteceğiniz bir blog yerine güncel olayları takip edip Google arama motorunda ilk sıralarda aranan sözcük ve sözcük grupları üstünden çeşitli blog yazıları kaleme almalısınız. Her gün Google’da aranan kelimelerin istatistiklerini veren çeşitli sitelerde size lazım olacak popüler sözcükleri bulabilirsiniz. Bunlar iyi takip edildiği takdirde blog yazmak için konu aramak zorunda kalmayacaksınız. Bu şekilde oluşturacak olduğunuz bloglarla kısa bir sürede takipçi kitlenizi oluşturabilir ve daha profesyonel bloglar yazarak para kazanabilirsiniz.

Kurumsal Blog Nasıl Yazılır?

Kurumsal blog yazmak da işin farklı bir boyutudur. Web siteleri veya ünlü kişiler için açılan tüm bloglar kendine has bir üslubu da beraberinde getirir. Blog yazarak para kazanmak için kurumsal sitelerin bloglarını yazabilirsiniz. Günümüzde tüm şirketler web sitelerinde blog sekmesi bulundurmaktadır. Bu blog sekmeleri freelancer olarak çalışan içerik ve blog yazarları tarafından düzenli olarak doldurulmaktadır. Bu şekilde hem düzenli hem de ciddi bir gelir elde etmeniz mümkün. Bu bloglar tamamen kurumsal bir dili de beraberinde getirir. Örnek verecek olursak bir otomobil yedek parçası satan web sitesindeki blog yazılarında “Kış bakımı nasıl yapılır? Silecek değişimi ne zaman yapılır? Doğru lastik nasıl tespit edilir?” gibi konular yazılabilir. Bu konular için blog yazarken daha çok objektif bir dil kullanmanız gerekecektir. Ancak lastik seçimi için olan blogda lastiğin tüm teknik detaylarını vermenize gerek yok. Genel lastik bilgileri, daha sonra da kurumun sattığı lastiklere küçük atıflar yeterli olacaktır. Aşırı övgü veya abartılı bir dil inandırıcılığı kaybeder ki bu da kuruma zarar verir. Her ne kadar kurumsal bir blog olsa da okuyucunun tüm sorularına güzel bir dil ile yanıt verilmelidir. Yani yazınız okunabilir olmalıdır. Kurumsal blogları gazetelerin hafta sonu eklerindeki yazılara benzetebiliriz.

Blog Açmanın Zorlukları Nelerdir?

Blog açmanın zorlukları sizin interneti kullanma becerinize, web master becerinize ve içerik üretme kalitenize göre değişiyor. Eğer bu üç beceriye sahipseniz sizin için adeta peynir ekmek yemek kadar kolay olacaktır. Fakat bunlardan herhangi birisinde beceri eksikliğiniz veya yetersizliğiniz varsa zorlanacağınızı belirtebiliriz. Buradaki amaç para kazandıran bir blog açmaktır. Yoksa herkes istediği zamanda herhangi bir blog sitesini tercih edebilir ve kafasına göre düşüncelerini dile getirebilir. Geçmişte günlük tutmak yerine bugün blog tutmak isteyen pek çok kişiyle karşılaşıyoruz. Bizim konumuz bu bloglar değil. Para kazandıran blogları açmak istiyorsanız her şeyden önce tıpkı web sitesinde olduğu gibi teknik bilgiye ihtiyacınız var.

SEO uyumlu makale yazmayı bilmiyorsanız oluşturacak olduğunuz blog da istediğiniz hedefe ulaşmayacaktır. Çünkü blog açmak ile web sitesi açmak arasında teknik noktada bazı farklılıklar bulunsa da hedefe ulaşma yolları bakımından birebir aynı çözümleri takip etmeniz gerekiyor. Blog yazılarınızın tamamı SEO uyumlu olmalıdır. Başlıklara dikkat ederken anahtar kelime analizi çalışmalarını yapmalı, özgün içerikler oluşturmalısınız. Paragrafları oluştururken, sitenize görseller eklerken yine SEO standartlarına uymalısınız.

One thought on “Blog Yazarak Para Kazanma İçin Tüyolar

  • Aralık 13, 2020 tarihinde, saat 1:07 pm
    Permalink

    Blo yazıp gerçekten mi para kazanabiliriz?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.