Çin Yasağı Bu Altcoin’i Fena Çökertti: Kırmızı Bayraklar Var!

Web3 yaşam tarzı uygulaması STEPN, Çin yasağının ardından tüm zamanların en yüksek seviyesinden %75 oranında düşüşle devasa bir çöküşe tanık oldu. Analistler, STEPN’in token ekonomisini, play-to-earn altcoin projelerinin benzer bir ölüm sarmalına girme tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna söyleyerek eleştirdiler.

Çin’den çekilme haberiyle altcoin fiyatı kırmızı bayrakları çekti

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Web3 coin’i STEPN, ilgili düzenleyici politikalar nedeniyle uygulamayı Çin’deki kullanıcıları kapattığını duyurdu. Bu gelişmenin etkisiyle STEPN’in tokeni GMT fiyatı, kırmızı bayrakları çekerek, büyük bir düşüşe tanık oldu ve bir gecede %8,5 kayıp verdi.

Proof of Move (PoM) kanıtıyla çalışan bir uygulama olan STEPN, düzenleyici endişeleri öne sürerek aniden Çin anakarasındaki kullanıcıları kapıları kapattığını duyurdu. STEPN, Twitter hesabı üzerinden, kullanıcılarını şu şekilde bilgilendirdi:

İlgili düzenleyici politikalara aktif olarak yanıt verebilmek için STEPN, yazılım kullanıcılarının bir envanterini çıkaracaktır. Çin anakarasındaki kullanıcılar bulunursa, STEPN, kullanım şartlarına göre 15 Temmuz 2022 (UTC+8) saat 24:00’te hesaplarına GPS sağlamayı ve IP konum hizmetlerini durduracaktır.

Platform ayrıca, hesaplarını anakara Çin’deki bir IP konumundan kullanıyorlarsa, kullanıcılardan uygulama içi varlıkları ve NFT’leri kullanma konusunda kendi kararlarını vermelerini istedi. STEPN, bu gelişmeye ilişkin daha fazla ayrıntıyı, medya duyuruları ve e-posta yoluyla kullanıcılarla paylaşılacağını belirtti.

Kullanıcıların akıllı telefonları tarafından takip edildiği şekliyle hareketlerine göre kripto para kazandıkları play-to-earn uygulaması, kullanıcılara üstün bir deneyim sunmaya devam edeceğini kaydederek, neden olduğu rahatsızlıktan dolayı özür diledi. STEPN, platformun kuruluşundan bu yana Çin anakarasında herhangi bir işle meşgul olmaktan kaçındı. Platform, Çin’deki kullanıcılar için uygulamasını geri alırken, kullanıcılara dolandırıcılıklara karşı dikkatli olmaları hatırlatılıyor.

Analistler, altcoin fiyatının düşebileceğine inanıyor

Kripto analistleri 0,50 dolara bir düşüş öngörüyor. Önde gelen bir analist olan Crispus Nyaga, dört saatlik grafiğin düşüş işaretleri gösterdiğini savunuyor. Analiste göre GMT fiyat grafiğinde bir düşüş flama deseni yer aldı ve bu, satış baskısındaki artışın habercisi olarak kabul ediliyor.

GMT fiyatının 25 günlük ve 50 günlük hareketli ortalamaların altına düştüğünü belirten Crispus Nyaga, GMT’nin 0,50 dolar seviyesine ulaşarak tüm zamanların en düşük seviyesini görebileceğine inanıyor. Bununla birlikte yazının yazıldığı sıralarda altcoin, biraz toparlanıp 1 doların üzerine çıkmayı başardı. Buna rağmen GMT, 4,11 dolarlık ATH seviyesinden %75 uzakta bulunuyor.

STEPN token ekonomisi sürdürülebilir olmayabilir

Bu gelişmeler olurken kripto uzmanları, sürdürülemez olduğunu düşünerek STEPN’in token ekonomisini eleştiriyor. Uzmanlar, STEPN’in ekonomisindeki oyuncuların büyümesi platoya ulaşırsa, play-to-earn altcoin projelerinin benzer bir çöküş tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını değerlendiriyor.

STEPN’in GMT tokenleri sınırlı bir tedarikte mevcut ve uygulama içi etkinlikler yoluyla hem GMT hem de GST tokenlerinin dolaşımını azaltmak için bir yakma mekanizması bulunuyor. STEPN ekosistemi, kaynak yaratma ve fayda için çift tokenli bir ekonomi üzerinde çalışıyor. Naif token olan GMT, altı milyarlık sınırlı bir arza sahip ve token oluşturma etkinlikleri veya para basma yoluyla kazanılabiliyor.

Dijital spor ayakkabılarını temsil eden Green Satoshi Tokens (GST), oyun içi yardımcı program tokenleri ve uygulamadan mal satın almak için kullanılabiliyor. GST’lerin sınırsız bir arzı var ve temel hareketlerle basılabiliyor. STEPN uygulaması, Blockchain’ler, Web3, Game-Fi ve Social-Fi’deki üç öğeyi birleştiriyor. Fiyatında ciddi bir artışa tanık olduktan sonra GMT sert bir düşüş yaşadı. Özellikle STEPN’in Çin’den çıkma planlarını duyurması son günlerdeki düşüşü tetikledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.