İş Ararken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ülkemiz genç bir nüfusa sahip ve her geçen gün iş arayan gençlerin sayısında büyük bir artış yaşanıyor. Geçmişte üniversite mezunları kolaylıkla iş bulabilirken bugün işsizler kategorisinin yüzde ellisini üniversite mezunları kapsıyor. Bu sebeple her geçen gün iş arayanların arasındaki rekabet de büyüyor. İş görüşmelerine nasıl gidilmelidir, gitmeden önce neler yapılmalıdır gibi pek çok soruya aşağıdaki maddelerden yanıt bulacaksınız.

İş Aramadan Önce Yapılması Gerekenler

İş aramayı düşünüyorsanız öncelikli olarak aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz.

  • İş aramadan önce hangi sektörlerde sahada çalışacağınıza karar vermeli, kendi donanımınızı ve portföyünüzü iyi belirlemelisiniz.
  • Günümüzde iş başvurularının çoğunda CV talep edilmektedir. Bu sebeple hem matbu hem de elektronik ortamda size ait doğru bilgileri içeren son derece detaylı bir CV hazırlayın.
  • Özgeçmiş hazırlarken eğitim, yabancı dil, teknoloji kullanımı, geçmişteki tecrübeler ve mümkünse referanslar mutlaka yer almalıdır
  • Yapacak olduğunuz iş başvurularından önce mutlaka konuşma egzersizleri yapın. Böylece daha hazırlıklı olursunuz.

Başvuru Kaynaklarını Çeşitlendirmeye Çalışın

Günümüzde teknolojiyi kullanarak başvuru kaynaklarını çeşitlendirebilirsiniz. Network ağınız ne kadar geniş olursa iş bulma ihtimaliniz o kadar yüksek olacaktır. Çevrenizdeki mevki sahibi kişilere iş aradığınızı mutlaka belirtin. Ayrıca size referans olabilecek önemli kişilerle irtibat kurmaya çalışın. İnternet kanalı, online başvurular, sosyal ağlar da iş arama noktasında oldukça önemlidir. N11.com Ramazan erzak paketi ile ekonomik harcamalar yapın.

Israrcı Olun

İş başvurunuzu yüz yüze yapacaksanız ısrarcı olmaya çalışın. Nezaket sınırları içerisinde o işi ne kadar istediğinizi ve o iş için ne kadar uygun bir kişi olduğunuzu işverene kanıtlamak zorundasınız. Bazı işverenler personelini tuttuğunu kopartan ve İstediğini elde eden kişilerden olmasını arzular. Bu noktada o işe uygun eleman olduğunuzu mutlaka ispatlamalısınız.

Sosyal Medyayı Etkin Kullanın

Kurumsal firmaların pek çoğunun sosyal ağları bulunmaktadır. İnsan kaynakları noktasında ön plana çıkan sosyal ağlar iş bulma noktasında da devreye girebiliyor. Bu sebeple sosyal ağlardaki takipçi kitlenizi artırın. Özellikle kurumsal firmaları hedef kitleniz haline getirin.

Hedefinizle Örtüşen STK’larla Dirsek Temasına Geçin

Günümüzde STK’lar işe giden yollar içerisindeki en kestirme yöntemlerden birisidir. Hedefiniz ile ilgili STK’larda fahri olarak görev aldığınızda pek çok önemli yetkili ile de görüşme fırsatına erişebilirsiniz. Böylece hem kendinizi tanıtma hem de işe uygun olduğunuzu kanıtlama fırsatı elinize geçmiş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.