İyi Bir Kariyer İçin Gerekli Dijital Beceriler

Günümüzde kariyer basamaklarını tırmanmak ve iyi bir iş konumuna sahip olabilmek için bazı becerilere ihtiyaç var. Yabancı dil geçmişte bu becerilerin ilki olarak sıralanıyordu. Ancak teknolojinin gelişmesi özellikle internet teknolojisinin gelişmesi bu durumu değiştirdi. İyi bir kariyer için gerekli dijital beceriler artık ilk sırada yer alıyor. Hangi dijital beceriler iş hayatında önemli sorusunun yanıtı aşağıda yer alıyor. Marka değer olmak için gerekenleri hemen öğrenmeye başlayın.

Programlama ve Web Yazılımları

Tamamen özel bir saha olsa da programlama dilini bilmek ve onu geliştirmek belki de en iyi kariyer fırsatlarının başında yer alıyor. Günümüzde en önemli firmalar programlama diline yatırım yapıyor. Ayrıca web geliştirme uygulamaları da oldukça önemli. WordPress, PHP, Java gibi pek çok farklı web tabanı bulunuyor. Bunları bilen elemanlar genellikle aranan kişiler oluyor. Online para yollarında tasarım ve yazılım da bulunur.

Dijital Tasarım

İnternet ve yazılım sadece fonksiyonellikten ibaret değil. Aynı zamanda görsel detaylar kullanıcı ara yüzü ve tasarım da oldukça önemli. Dijital tasarım dediğimiz uygulamalar büyük yazılım şirketleri tarafından gerçekleştiriliyor. İnternet sitelerinin kostümü diye nitelendirebileceğimiz tasarım sosyal ağlarda da devreye giriyor.

Uygulama Geliştirme

Şirketler piyasada bulunan standart eğitim ve iş uygulamalarını kullanmaktan imtina ediyor. Orta ölçekli şirketler için geçerli olan bu uygulamalar büyük şirketler için genellikle zararlı oluyor. Çünkü büyük şirketlerin sirkülasyonuna yeterli olmuyor. Ayrıca özgünleştirme gibi opsiyonlar kısıtlı oluyor. Bu sebeple uygulama geliştirme özellikle akıllı telefon uygulamalarını geliştirme son dönemde en çok aranan niteliklerin başında geliyor.

Dijital Proje Yönetimi

Dijital uygulamaları kullanmak oldukça önemli ancak dijital proje yönetimi daha önemlidir. Genellikle dijital proje yönetimi alanında kendisini yetiştirmiş olan bireyler iş bulmakta zorlanmıyor.

Dijital Pazarlama

Sosyal medya ile kol kola giden en önemli branşlardan birisi olan dijital pazarlama fiziki pazarlamanın yerini almaya çok yakın. İstatistik çalışmaları hala fiziki olan ticaretin ön planda olduğunu söylese de aradaki makas giderek daralıyor. Bu sebeple online ticaret ve pazarlama daha önemli bir konuma yerleşmek üzere.

Sosyal Medya Yöneticiliği

Dijital beceriler içerisinde özellikle son 2 yılda sosyal medya yöneticiliği ilk sıraya tırmandı. Bilhassa genç tüketici kitlesine ulaşabilmek için sosyal medya en etkili yöntem. Facebook, Twitter, Instagram, YouTube gibi sosyal ağları etkin kullanmak şirketin çıkarları doğrultusunda planlayıp yönetebilmek için pek çok beceriye sahip olmanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.