Kariyer Planlaması Nedir ve Nasıl Yapılır?

Endüstri 4.0 Devrimi’nin içinde bulunmakta olan dünyamızda artık her noktada profesyonellik ön plana çıkıyor. Çocuk yetiştirmeden evliliğe iş hayatından sportif faaliyetlere kadar her adımda profesyonel destek büyük bir önem taşıyor. Pek çok kişinin hayatının dönüm noktalarından birisi olan kariyer planlaması oldukça önemlidir. Kesinlikle profesyonel danışmanlar tarafından yönlendirmesi gereken süreçle ilgili bilinmesi gerekenlere mercek tuttuk.

Kariyer Planlamasına Nereden Başlanır?

Pek çok kişinin hayalini süsleyen iyi bir işe sahip olmak pek de kolay bir mesele değil. Günümüzde yapılan anket çalışmaları gösteriyor ki çalışanların %90’ı yaptığı işten memnun değil. Bu sebeple severek yapacağınız işi bulabilmeniz için en baştan adımlarınız doğru atmanız gerekiyor. İyi bir kariyer planlaması noktasında bireyin kendini çok iyi tanıması ve zaman içerisinde hedefleri doğrultusunda çalışıp adımlar atması gerekmektedir. Bu sebeple kariyer planlamasının ilk adımı bireyin kendi donanımlarının ve hedeflerinin farkına varmasıdır.

Periyodik Hedefler Belirleyin

Kariyer planlamasının en başında 20 yıl sonrayı planlamaya çalışırsanız çok kısa süre içerisinde motivasyonunuz bozulabilir. Bu sebeple periyodik hedefler belirlemelisiniz. İlk etapta 6 ay veya 1 yıl gibi kısa vadeli hedeflere yönelin. Daha sonrasında 2 yıl, 5 yıl, 10 yıl gibi daha uzun soluklu olan hedeflere yönelebilirsiniz. Hedefleriniz kesinlikle hayal olmamalıdır. Sizin eğiminiz, yaşınız, özgeçmişinizle, donanımınızla isteklerinizle örtüşmelidir. Aksi takdirde gerçekçi olmayan hedefler sebebiyle çok kısa süre içerisinde hayal kırıklığına uğramanız kaçınılmaz olacaktır.

Sektör Belirleme Çalışması Yapan

Mesleki kariyerinizle ilgili sektör belirleme çalışması oldukça önemlidir. Bilgisayar yazılım mezunuysanız çalışabileceğiniz alanı Telekomünikasyon, elektronik, beyaz eşya, Ar-ge çalışmaları gibi farklı sektörlerde ve alanlarda sınırlandırmanız gerekmektedir. Hepsini birden yapmaya kalkarsanız hiçbirinde tam olamaz ve başarısız olursunuz.

Kendinize Ait Güçlü ve Zayıf Yönleri Belirleyin

Bireyin pozitif yönlerini bilmesi kadar ne kadar negatif yönlerini bilmesi de oldukça önemlidir. Sabırlı olmayan bir bireyin VIP kurumlarda öğreticilik yapması veya atletik bir vücuda sahip olmayan bir bireyin sportif faaliyetlerde kariyer planlaması gerçekten çok uzak olan tasarımlardır. Negatif yönleri belirledikten sonra bu yönlerin geliştirilmesi ve takviye edilmesi için kurslar eğitimler veya çalışmalar yapılabilir.

İş Hayatında Konumlandırma Yapın

Yapacak olduğunuz mesleği ve çalışacak olduğunuz sektörü belirledikten sonra konumlandırma da oldukça önemlidir. O meslekte hangi konumda kendinizi görmek istiyorsanız mutlaka hedefinizde periyodik olarak bazı güncellemelere gitmek zorundasınız. Şef, müdür, CEO gibi çok önemli kariyer basamakları bulunmaktadır. Bunlardan sizin mesleğiniz ile ilgili olanı tespit etmeli ve hedeflerinizi ona göre revize etmelisiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.