Makale Yazarlığı – İçerik Yazarlığı

Makale yazarlığı son dönemde internet üstünden para kazanabilmek için en etkili ve en kolay yollardan birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Özellikle üniversite okuyan öğrenciler ev hanımları veya home ofis olarak çalışmak isteyenler için makale yazarlığı düzenli bir gelir anlamı taşımaktadır. Bildiğiniz, klasik anlamdaki bilimsel makaleler yerine internet sitelerine ve web sitelerine içerik üretmek çevresinde gelişmiş olan bu yazarlık çeşidi hem pratik hem de düzenli bir gelir elde edebilmek için oldukça ideal bir yöntemdir. İnternetten para kazanma yolları arasında makale yazarlığı özellikle eğitimli kesim için en çok tercih edilebilecek olan uygulamalardan birisidir. “Makale yazarlığı nedir?” Sorusuna cevap verdikten sonra para kazanma yollarına değineceğiz. Böylece online para kazanma yolları içerisinde makale yazarak da düzgün bir gelirin sahibi olabileceksiniz. Üstelik biraz sabır ve biraz da çalışma ve iş disiplini ile birlikte bu alanda yetkin bir iş sahibi olarak aranan bir konuma da yükselebilirsiniz. Çünkü günümüzde tüm ticari markalar, sanatçılar, yerel işletmeler internet sitesine ihtiyaç duyuyor. Bu durumda internet sitelerinin oluşturulması için vazgeçilmez olan unsurların başında ise içerik dediğimiz makaleler bulunmaktadır. Bunun için de makale yazarı desteği gerekmektedir.

Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Makale yazarak para kazanmak istiyorsanız öncelikli olarak kelime dağarcığınızın gelişmiş olması gerekmektedir. Çünkü az bir kelime dağarcığı ile beraber uzun soluklu makale yazarlığı yapılamayacaktır. Makale diye nitelendirilmekte olan yazılar aslında içerikleridir. İnternette hizmet veren bütün web sitelerinin içeriğe ihtiyacı var. Hatta sadece görsellerle oluşturulmuş fotoğraf sitelerinde bile içerik bulunmadığı takdirde o sitelerin Google’da sıralama alması ve üst sıralara çıkması mümkün değildir. Bu sebeple web sitesi yaparak para kazanmak istiyorsanız iyi içeriklere de ihtiyacınız olacaktır. İyi içeriği elde edebilmek için de iyi yazarlarla buluşmanız gerekiyor. İşte bu noktada devreye girmekte olan yazarlık anlayışında sitelerin temaları, ihtiyaç duyulan konularla ilgili özgün dediğimiz içeriklerin oluşturulması gerekmektedir.

İçerik Yazarlığı İçin Bilinmesi Gerekenler

İçerik yazarlığı dediğimiz web sitelerindeki metinlerin oluşturulmasında devreye giren freelancer çalışanlar genellikle home ofis olarak bu mesleği icra ediyorlar. Pek çok kişi için geçici bir meslek gibi görünüyor olsa da aslında düzenli bir şekilde içerik yazarlığı yaparak oldukça ciddi gelir elde eden pek çok kişi bulunuyor. İçerik yazarı olmak istiyorsanız aşağıdaki hususlara mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor.

özgün metin, okunabilir metin, kaliteli içerik

  • İyi bir içeriğin özellikleri bulunmaktadır. Bunların ilki özgün olmasıdır. Özgün olmak bir metnin başka hiç bir metne benzememesi ve tamamen yazarın fikir ve hayal dünyası ile oluşturulması demektir. Ancak özgün bir metin başka metinlerden ilham alabilir. Zaten içerik yazarları da iyi bir araştırma evresinden geçerek farklı metinleri okuyup bunları sentezleyip kendi ifadelerine dönüştürülmelidir.
  • Makale yazarının bir üslubu olmalıdır. Bu üslup sabit olmaktan ziyade içeriği ve web sitesine göre değişkenlik de göstermek zorundadır. Örnek verecek olursak kurumsal bir firma için içerik üretirken farklı bir üslup kullanırken bir mizah sitesinin içeriklerinde çok daha farklı bir üslup kullanmanız gerekiyor. Eğer üslubunuzu geliştiremezseniz bir süre sonra kısır bir döngüye girebilir ve istenen sayıda içerek üretemezsiniz.
  • İçerikte özgünlük genellikle yüzde 80 ve üzeri olarak nitelendirilmektedir. Ancak Google algoritmasına ve bazı araştırmacılara göre yüzde 70 ve üzeri olan içerik de kabul ediliyor.

Makale Yazarlığında Anahtar Kelime Kullanımı

Anahtar kelime dediğimiz metnin adeta kalbi olan sözcük gruplarının çok iyi etüt edilmesi gerekiyor. Bu noktada zaten makale yazarı iki farklı kaynaktan besleniyor. Bunlardan birincisi çalışmış olduğu seo veya medya firmasının göndermiş olduğu anahtar kelimelerdir. Bu en rahat olanıdır. Çünkü anahtar kelimenin ne olduğu ve metinde ne kadar kullanılacağı size işi veren kişi tarafından belirtilmektedir. 2. Olan opsiyonda ise makale yazarı içeriği, konuyu ve anahtar kelimeyi belirleyecektir. Bu tecrübeli makale yazarları için geçerlidir. Anahtar kelime oranı genellikle metinlerde maksimum yüzde 3 olarak belirtilmiştir. Ancak daha Özgün ve daha okunabilir metinlerde anahtar kelime oranının yüzde 1 olması en uygun olanıdır. Yani örnek verecek olursak 100 kelimelik Bir metinde anahtar kelimenin sadece 1 kere kullanımı veya 300 kelimelik Bir metinde anahtar kelimenin maksimum 3 defa kullanımı ideal olanıdır.

Makale yazarlığı sırasında uzun metinler ortaya koymak oldukça önemlidir. Bu hem makale yazarı için hem de çalışılan firma için belirleyici olacaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi genellikle Google algoritmasına göre en az 300 kelimelik metinler tercih ediliyor. Ancak güçlü bir sitede 100 kelimelik bir metinle bile istediğinize ulaşabilirsiniz. Fakat matematiksel olarak incelediğimizde genellikle Google’ın sıralama verdiği ve Alexa sıralamalarında da yüksek hitlere ulaşmış olan sitelerde metinlerin uzunluğu dikkat çekiyor. Bizim tavsiyemiz özellikle teknik konulardan ziyade blog türü sitelerde, haber sitelerinde, bilgilendirme sitelerinde en az 400 veya 500 kelimelik metinler oluşturmanızdır. Makale yazarının tekrara düşmeden bu kadar uzunlukta bir metni oluşturabilmesi için de tecrübeye ihtiyacı var. Hatta en doyurucu ve en kalıcı metinler genellikle 800 ila 1000 kelime civarında yazılan içeriklerdir. Bu içeriklerin oluşturulabilmesi için ise gerçekten makale yazarının özverili bir çalışma yapması gerekiyor.

Makale Yazarı Nasıl İş Bulur?

Makale yazarı iş bulma kaynakları yine internet üstündedir. Bunun için farklı mecralar da bulunuyor. Bunlar içerisinde en çok tercih edebileceğiniz makale siteleri olacaktır. Şu an itibarıyla internette hizmet veren pek çok farklı makale sitesi bulunuyor. Bu makale sitelerine üye olduğunuzda genellikle sizden öncelikli olarak bir deneme yazısı talep ediliyor. Bazı sitelerde deneme yazısının sayısı artırılıyor. Ayrıca bazı sitelerde öncelikli olarak acemi veya başlangıç kadrosuna alınıyorsunuz. Burada belli bir makale sayısına veya kelime sayısı ulaştığınızda bir üst basamağa terfi ediyorsunuz. Daha sonra yine belli bir makale ve bu sefer ek olarak makale içeriği kalitesine ulaştığınızda Premium, Gold, altın gibi farklı isimlerle beraber değerli bir yazar statüsüne geçiyorsunuz ve buna bağlı olarak da geliriniz artıyor.

Makale Yazarı Ne Kadar Kazanır?

Makale yazarı ne kadar kazanır sorusunun yanıtı oldukça muallak bir yanıtı da beraberinde getiriyor. Çünkü makale yazarının ne kadar kazanacağı tamamen yazarın becerisine, azmine ve sabrına kalmıştır. Makale yazarlığı çok kolay bir iş değildir. Sürekli okumayı geliştirmeyi ve araştırmayı gerekli kılmaktadır. Aynı metinler çevresinde yazılar yazıyorsanız bir süre sonra iş alamayacaksınız çünkü internet tamamen özgün metinler üstüne kurgulanmış olan farklı bir mecradır. Eğer kendinizi geliştirirseniz, özgün metinler oluşturursanız, özellikle güzel bir üslupla beraber hedef odaklı olarak yazıları kalemi alabilirseniz daha yüksek meblağlarda kazanç elde edebilirsiniz. Günümüzde günlük 5 ile 10 arasında makale yazan bir makale yazarının aylık geliri ortalama olarak 650 ile 1000 TL arasında değişmektedir. Tabii ki burada Metin kalitesi, kelime sayısı belirleyici olmaktadır. Ancak üslup sahibi tecrübeli aranan bir makale yazarının aylık gelirinin 3000 ile 5000 TL arasında değiştiği bilinmektedir.

Makale yazarının kazancı çok spesifik olarak ortaya konamayacak bir meseledir. Eğer bir gazeteye veya yaygın olan bloglara yazarsanız doğal olarak geliriniz de buna bağlı bir şekilde artacaktır. Ayrıca bir kuruma bağlı veya bir medya ajansına, SEO firmasına bağlı çalışırsanız da düzenli ve sigortalı bir gelire sahip olabilirsiniz. Ancak iyi bir makale yazarı zaman içinde kendi müşteri kitlesini oluşturabilir. Bu çok kolay olmayan ama azimli ve sabırlı bir yazar için de hiç zor olmayan bir durumdur. Hatta bir süre sonra işleri yetiştirmekte bile zorlanabileceğinizi net olarak belirtiyorum. Ancak bunun için zamana ve çalışmaya ihtiyacınız var. Ayrıca sürekli olarak kendinizi yenileyebilmeli ve biraz da cesur olmalısınız.

Blog Yazarlığı – Makale Yazarlığı İlişkisi

Blog yazarlığı makale yazarlığının farklı bir boyutu haline geldi. Bir dönem interneti kasıp kavuran bloglar günümüzde biraz daha geri planda kaldı. Artık pek çok kişi sosyal ağları tercih ediyor. Ancak yazmaya meyilli olan İnternet kullanıcıları için blog bir nevi günlük olarak değerlendiriliyor. Ancak profesyonel bir blog web sitesi ile eşdeğer tutulmaktadır. İyi bir blog yazmak ve para kazanmak kesinlikle mümkün. Hatta pek çok SEO uzmanı günümüzde tecrübelerini bloglar üstünden paylaşmaktadır. Özellikle okunabilirliği yüksek olan yazarlar internette son derece popüler. Hatta bu yazarlar ücret karşılığı bloglarında başka bloglara, web sitelerine, ürünler, kitaplara yer vererek bir nevi reklam geliri elde etmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.