Makale Yazarlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Makale yazarı olmak ve düzenli bir şekilde gelir elde etmek istiyorsanız bazı noktalarda hassasiyet göstermeniz gerekiyor. Çünkü makale yazarlığı zannedildiği kadar basit bir mesele değildir. İnternet sitelerinin Google’da üst sıralara tırmanabilmesi için SEO dediğimiz optimizasyonun yapılması gerekiyor. SEO’da ilk sırada ne sitenin görselleri ne de sitenin altyapısı veya teması bulunmaktadır. İlk sıra her zaman için kelimeler yani metinlerdir. SEO analizlerini incelediğinizde WEB sitesindeki içerikler ilk planda bulunmaktadır. Bu sebeple çok ciddi masraf yapılarak oluşturulan web sitelerinin sahipleri için de iyi metinlerin ortaya çıkartılması gerekiyor. İyi bir metin olmadan dünyanı en iyi altyapısı kullanılsa dahi sitenin başarıl olma şansı yok denecek kadar azdır. Özellikle Google Florida 2 Algoritma güncellemesi ile iyi bir içerik bile artık tek başına yeterli değil. Sitelerde bulunan içeriklerin mutlaka gözden geçirilmesi ve sürekli olarak güncellenmesi tavsiye ediliyor. Aynı bağlamda sitede bulunup hit çekmeyen içeriklerin de yerini yeni ve daha güncel içeriklere bırakılması tavsiye ediliyor. Dolayısıyla içerik yazarları ve makale yazarlığı dediğimiz iş kolu artık çok daha önemli hale geldi. iyi bir sitenin sürekli olarak makale yazarları tarafından beslenmesi gerekiyor. Bunun için de alında yetkin makale yazarlarına ihtiyaç var. Bu yazarlardan birisi olmak istiyorsanız aşağıdaki detaylar sizin için bir giriş olacaktır.

Web Sitesi İçeriği Hedef Odaklı Olmalı

Web sitesi içeriği oluşturulurken mutlaka hedef odaklı bir çalışma yapmalısınız. Bu oldukça önemlidir ve bu noktada makale yazarı kendisini geliştirmelidir. Makale yazarlığı için en zor noktalardan birisi de budur. Çünkü internette binlerce farklı temaya sahip olan web sitesi bulunuyor. Bir gün bir inşaat firmasının hakkında yazısını yazarken diğer gün bir mizah sitesine ironik bir makale kaleme almanız gerekmektedir. Başka bir gün tıp sitesi için oldukça teknik ve literatür ağırlıklı bir makale yazarken diğer bir gün bir tez sitesinin kullanıcı yorumlarını bile kaleme alabilirsiniz. Bu noktada bir makale yazarının “Ben bu konuyu bilmiyorum.” veya “Yazamam!” deme şansı da bulunmuyor. Bu şekilde müşteri profilini genişletme şansı da olmayacaktır. Bu sebeple her konu hakkında fikir sahibi olmak, araştırma yapabilmek ve yazı kaleme almak gerekmektedir.

Özgün Makale Gerçekten Özgün Olmalı

Okuma noktasında oldukça sıkıntılı bir toplum olduğumuz tartışılmayacak bir gerçektir. Özellikle son 6 yıldır akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle sadece akıllı telefon üstündeki görselleri, metinleri, sosyal ağlardaki paylaşımları okuyoruz. Hatta çoğu zaman onları bile okumadan yorum yapabiliyoruz. Burada makale yazarının en büyük problemi Özgün olmaktır. Makale Özgün olmadığı takdirde hiçbir anlamı yoktur. Zaten internet üstünden özgünlük testi yapan pek çok farklı yazılım veya internet sitesi bulunuyor. İşini iyi yapan seocular ve web site sahipleri de bütün makaleleri özgünlük testinden geçiriyor. Bir metnin Özgün olabilmesi için başka hiçbir metne benzememesi yeterli değil. Örnek verecek olursak makale yazarlığında özgünleştirme diye farklı Bir dal da bulunuyor. İş olarak size bir makale gönderiliyor ve bu makaleyi özgünleştirmeniz isteniyor. Aynı uygulama tez yazarlığında da var. Burada metindeki kelimelerde; örnek verecek olursak “siyah” yerine “kara” yazmak bir özgünlük değildir. Önemli olan üslup, cümle, anlatım, paragraf ve metnin tamamında yeni bir yazı makale ortaya koyabilmektir. Özellikle blog söz konusu olduğunda özgünlük daha da belirleyici olmaktadır.

Her şeyin bir şeyini, bir şeyin her şeyini bilmek…

Araştırmayı Sevmiyorsanız Makale Yazarlığı Yapamazsınız

Makale yazarlığı için araştırma her şeyden önce gelmektedir. Çünkü bir yazarın her konu hakkında fikir sahibi olabilmesi için araştırmayı sevmesi gerekmektedir. Gönderilmiş olan işle ilgili daha önceden hiç bir metin okumamış olabilirsiniz. Tıpla, hukukla ilgili son derece teknik bir konu size gönderilmiş olabilir. Bu konuyu bilme şansınız da doğal olarak bulunmayacaktır. Ancak internet dediğimiz okyanus kadar genişlikteki Deryada mutlaka konuya ulaşabileceğiniz veriler karşınıza çıkacaktır. Bu verileri çok iyi araştırmalısınız. İyi makale yazarı neyi, nerede, ne zaman araştıracağını da çok iyi bilmelidir. Çünkü internetteki bütün kaynaklar güvenilir değil. Güvenilir kaynaklardan yapılan araştırma hem metnin özgünlüğünü hem de geçerliliğini artıracaktır.

Makalenin Yazılacağı Sitenin Temasını İyi Öğrenin

İçerik yazarlığı için belki de en büyük problemlerden birisi yazılarının yayınlanacak olduğu mecraların bilinmemesidir. Bazen seocular veya işverenler, medya firmaları bilinçli olarak web sitesi hakkında bilgi vermiyorlar. Ancak bu yanlış bir tutumdur. Web sitesini yazar bildiği takdirde daha Özgün ve web sitesi içeriğine uygun formatta içerikler üretebilir. Örnek verecek olursak çocuklar için oluşturulan Bir web sitesinde diş bakımı anlatımındaki üslup çok farklı olurken bir diş Hastanesinin web sitesindeki diş bakımı için yazılacak makale üslubu çok daha farklı olacaktır. Birinde çocukların anlayabileceği kelimelere yer verilmeli, kısa cümleler kullanılmalıdır diğerinde ise teknik tanımlarla, müşteri odaklı olarak metinler kaleme alınmalıdır.

SEO Uyumlu Makale Yazmadan Para Kazanamazsınız!

SEO uyumlu makale oldukça önemlidir ve makale yazarlarının bu alanda uzmanlaşması gerekmektedir. İstediğiniz herhangi bir konu hakkında Metin kaleme almak web siteleri için makale yazarlığı anlamı taşımıyor. Anahtar kelime dediğimiz keyword çalışmasının çok iyi yapılması gerekiyor. Çünkü arama motorları sizin anahtar kelimeleriniz üstünden metni anlamlandırıyor, bir sıraya yerleştiriyor. Daha sonra o sitedeki diğer metinleri okuyor. Oradaki anahtar kelimelerle beraber site için bir şablon çıkartıyor. Site Maps veya site haritası aslında bunun teknik adıdır. Bunun neticesinde o site Google’da bir sıralamaya ulaşıyor. Anahtar kelimeler çevresinde oluşturulan metinlerin görselleri ve videoları, sayısı arttıkça sitenin sıralaması da artıyor. Bunu sağlayacak olan en önemli unsur ise seo uyumlu makaleler olacaktır. Bir makalenin seo uyumlu olabilmesi için anahtar kelimelerin sayısı, kullanıldığı yer, başlıklar, başlıklardaki kelime sayısı, başlıkların Google başlıklar yönetmeliğine uygun olması gibi pek çok opsiyonun takip edilmesi gerekiyor. Bunlar sadece içerik tarafıdır ki bir de backlink, mobil uyum gibi farklı seo ayrıntıları da bulunuyor.

Dolayısıyla SEO makalesi yazmak zannedildiği kadar kolay değildir. Makale yazarken SEO uyumunu sağlayayım derken siteyi spama sokan, irtifa kaybettiren çok fazla yazar ile karşılaşabiliyoruz. Bu sebeple makalenin SEO teknikleri ile tam örtüşmesi çok önemlidir. Bold kelimeler, anahtar kelime oran analizi, başlıklar ve daha pek çok konu takip edilmelidir. Ayrıca bu konularda kullanabileceğiniz WordPress eklentileri de bulunmaktadır. Bu eklentilerin pek çoğunun Türkçe desteği yetersizdir. Dolayısıyla eklentileri kullanmayı bilmiyorsanız siteniz zarar görebilir. Bu yazardan ziyade site editörlerini ilgilendiriyor. Ancak iyi bir içerik yazarı kesinlikle WordPress sitelerin işleyişini ve SEO eklentilerin çalışma tarzlarını bilmelidir. Bu şekilde bir çalışma yapılırsa çok daha etkili içerik ve makaleler ortaya çıkacaktır. Bu da doğal olarak daha kaliteli makale anlamına gelmektedir.

Kaliteli İçerik Çok Para Demek

Kaliteli içerik internette her şeyden önemlidir. Bir internet sitesini backlink alarak, reklam çalışmalarıyla, sosyal ağ çalışmalarıyla belli bir yere kadar taşıyabilirsiniz. Ancak o yerden ötesine sadece ve sadece kaliteli içerik sayesinde geçebilirsiniz. Dolayısıyla web sitelerinde kaliteli içeriklere büyük bir ihtiyaç bulunuyor. Bir metnin özgün olması, SEO uyumlu olması kaliteli içeriğe sahip olduğu anlamını taşımıyor. Kaliteli içerik yazarın üslubuyla ve yazdığı metinin okunabilirliği ile ölçülmektedir. Özellikle hedef kitle çalışması çok önemlidir ve mutlaka yapılmalıdır. Ancak burada bütün yük makale yazarında bulunmuyor. SEO dediğimiz çalışmayı yapan seocular web sitelerini ve istenen içerikleri iyi etüt etmeliler ve makale yazarından doğru taleplerde bulunmalılar. En doğru olan seo çalışmalarında yazardan bir makale talep ederken;

 • Metnin konusu,
 • Metnin teması,
 • Metnin anahtar kelimesi,
 • Metindeki kullanılacak anahtar kelime sayısı,
 • Metindeki başlık sayısı,
 • Hatta başlıklarda kullanılacak olan kelime sayısı daha net olarak belirtilmelidir.

Bu şablon iyi bir SEO, iyi bir metin, iyi bir site için ilk adımdır. Ancak bu şablon tek başına iyi makale  yazmak için yetmeyecektir. Bunu net olarak belirletelim. Çünkü bir makalenin ortaya çıkması için maddi unsurlar (yukarıdaki şablon) tek başına yetmez. Bir metnin ruha da ihtiyacı vardır. İşte bu ruh yazarın üslubu ve kaleminin gücüdür. Tabi ki bizim konumuz olan makale yazarlığı bir edebiyat eseri meydana getirmek anlamına gelmiyor. Ancak daha çok ve düzenli bir gelir için de mutlaka bir farkınız olmalıdır. Yukarıdaki ölçütlere riayet edip size has bir üslup geliştirirseniz bu alanda uzmanlaşır ve kalıcı olursunuz.

Blog Açmak ve Makale Yazarlığı

Blog açmak ve makale yazarlığı arasında inanılmaz bir bağlantı bulunuyor. Pek çok kişi günümüzde blog açma girişiminde bulunabiliyor. Bir dönem dünyayı kasıp kavuran bloglar her ne kadar ikinci planda duruyor olsa da büyük şirketler tarafından bile artık bloglar ana sitelere entegre olarak geliyor ve kullanılıyor. Ancak bu sayfaları da bir blog yazısı olarak kabul edecek olursanız blog kavramı oldukça gelişmiş durumda. Pek çok kişi çeşitli konular hakkındaki fikirlerini kuracak oldukları bloglarla dile getirmek istiyor. Fakat blog belki de metin yazarlığı içerisindeki en zor sahalardan birisidir. Hem çok samimi bir dil kullanmanız gerekmektedir hem de aynı zamanda SEO çalışmaları ile birlikte aranılan bir metin oluşturmanız gerekmektedir. Özellikle kurumsal şirketlerin bloglarını açmayı düşünüyorsanız burada çok tecrübeli metin yazarlarından ve makale yazarlarından destek almanız gerekiyor.

One thought on “Makale Yazarlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Aralık 1, 2020 tarihinde, saat 5:59 am
  Permalink

  ne kadar para kazanılır

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.