Özgeçmiş Formatları Nelerdir?

Günümüzde iş görüşmeleri için yüz yüze görüşseniz bile mutlaka CV dediğimiz özgeçmiş talep edilmektedir. Özgeçmiş hazırlarken dikkat etmeniz gereken format oldukça önemlidir. Özgeçmiş formatları farklı konseptlerde hazırlansa da hepsi aynı hedefe yönelik olarak tasarlanmaktadır. Ancak doğru formatın seçimi belirleyici unsurların başında gelmektedir.

Kronolojik Özgeçmiş Formatı

Ülkemizde ve Avrupa’da en çok kullanılan özgeçmiş formatı kronolojik özgeçmiş formatıdır. Kronolojik özgeçmiş formatı doğumdan başlayarak eğitim basamakları ve daha sonrasında iş ve kariyer basamaklarını bünyesine almaktadır. Bu formatın en büyük avantajı hiçbirinin sizi bütüncül olarak görmesi ve işe uygun olup olmadığınızı değerlendirebilmesidir. Kronolojik özgeçmiş formatının en büyük dezavantajı ise çok fazla kariyer değişikliği yapmışsanız eğitim durumunuzda dalgalanmalar varsa bunların hepsi kronolojik formatta tek sayfada toplandığı için olumsuz bir hava oluşturabilir.

Fonksiyonel Özgeçmiş Formatı

Amerika’da kullanılan en yaygın format biçimi fonksiyonel özgeçmiş formatıdır. Ülkemizde de giderek yaygınlaşmaktadır. Bu formatın en önemli özelliği başvuru sahibinin öne çıktığı başarılı olduğu konular formatta belirtmektedir. Ayrıca tecrübelere ve güçlü olduğu yönler vurgulanmaktadır. Daha önceki iş kariyerinde sahip olunan pozisyonlar veya iş özgeçmişi göz ardı edilebilmektedir. Bu da başvuru sahibi için bazı avantajları beraberinde getirmektedir. Özellikle yeni mezun olanların veya kariyer noktasında yeni adım atanların ön plana çıktığı format fonksiyonel öz geçmiştir.

Hedefe Yönelik Özgeçmiş Formatı

Yukarıda saydığımız özgeçmiş formatları bireyin kendisine ait olan ve geçmişe ait değerleri bir araya getirmektedir. Başvurulacak olan işe yönelik bir özgeçmiş hazırlarsınız bu noktada hedefe yönelik özgeçmiş dediğimiz format ön plana çıkmaktadır. Hangi işe başvurmak istiyorsanız nokta atışı olarak o işle ilgili bir özgeçmiş hazırlayabilirsiniz. İşverenin sizden talep edecek olduğu pozisyonda yer almanızı gerekli kılacak olan kabiliyetler, eğitim durumu, deneyimler ön plana çıkartılacaktır. Özellikle acil personel arayan iş yerlerine başvuru yaparken hedefe yönelik özgeçmiş formatı daha etkili olmaktadır.

Yabancı Dilde Özgeçmiş Formatı

Eğer etkin bir yabancı diliniz varsa ve bunu kariyer olanaklarında değerlendirmek istiyorsanız yabancı dilde özgeçmiş formatı hazırlayabilirsiniz. Böylece iş başvurunuzu sadece ulusal sınırlar içerisinde değil uluslararası platforma da taşıyabilirsiniz. Linked gibi pek çok evrensel iş başvuru platformları bulunmaktadır. Buralarda yabancı dille hazırlanacak olan özgeçmişler çok ilgi görmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.