Para Bütçemi Nasıl Yaparım?

Finansal problemler ve zorluklar bir noktada herkesin başına gelir ve stres ve endişe size ulaşabilir. Ancak, hemen hemen her zaman bir çıkış yolu olduğunun farkına varmak, kendinizi çok depresyonda hissetmenize yardımcı olabilir. Para bütçesi ayarlama profesyonel bir iştir. Bir çıkış yolu bulabilir veya bir çözüm bulmanıza yardımcı olması için başka birinin bakış açısına ihtiyacınız olabilir. Aşağıda, finansal sorunların ve zorlukların üstesinden nasıl gelindiğini ve stresinizi nasıl azaltacağınızı göstereceğiz. Ancak, bir boyut hepsine uymuyor. Durumunuz burada sağlanan genel yardımın ötesindeyse, daha ayrıntılı yardım için kime başvurabileceğinizi de size bildiririz.

 1. Zorluklara Neden Olan Temel Problemi Belirleyin

Finansal sorunların üstesinden gelmek için ilk adım, finansal zorluklara neden olan meseleyi tespit etmektir. Finansal sorunlar genellikle daha büyük bir sorunun belirtisidir. Uzun vadede işe yarayan çözümler bulmak için, mali sıkıntılarınızın asıl kaynağını tanımlamak için zaman ayırın. Ek olarak ise Paradan Tasarruf Etmenizin 10 Sebebi makalemizde tüm bilgileri alabilirsiniz.

Sorununuz yukarıda listelenmemiş olabilir veya daha karmaşık olabilir. Bununla birlikte, belirli bir problemi tanımlama kavramı önemlidir, çünkü kalıcı bir çözüme yol açma olasılığı daha yüksektir. Sadece sızdıran bir musluk ile olduğu gibi; altına bir kova koymak geçicidir. Musluğu onarın ve sızıntı duracaktır. Stresiniz üzerinde durmak yerine, para sıkıntılarına neden olan sorunu çözmeye odaklanın.

 1. Bütçe Yaratın – Sorunu Çözmeye Yardımcı Olacak Şekilde Para Harcayın

Finansal problemlerle mücadelede en iyi silahlardan biri bütçedir. Bir bütçe, para için aylık bir harcama planıdır. Bütçe oluşturmak, karanlık bir odada yolunuzu bulmak için ışıkları açmak gibidir. Artık karanlıkta dolaşmanıza gerek yok; shins’i beceriyor, mobilyaların üzerine atıyor ve köpeğe basıyorsun. Bunun yerine, ışıklar açıkken neler olduğunu görebilir ve gerçekleşmeden sorunları önleyebilirsiniz. Bir bütçe aynı şekilde çalışır; harcama kararlarınızı yönlendirir, böylece sizin için gerçekten önemli olan şeylere para harcamanızı sağlar. Bu durumda, paranızı finansal sorununuzu çözmenize yardımcı olacak şekilde harcarsınız.

Bütçe oluşturma hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın veya bütçeleme sürecinde size rehberlik eden, sık karşılaşılan sorunları işaret eden ve bütçenizi iyileştirmeye yönelik öneriler sunan bütçe hesaplayıcımızı deneyin.

Çalışan Bir Bütçe İnşa Etmek İçin Giderlerinizi İzleyin

Bütçenizi oluştururken, harcamalarınızın yalnızca tahmin olmaması önemlidir – gerçeği yansıtmaları gerekir. Paranızı nerede harcadığınızı ve ne kadar harcama yaptığınızı objektif olarak görmek için harcamalarınızı en az birkaç hafta (en iyi aydır) takip etmek isteyebilirsiniz. Paranızın nereye gittiğini bildiğinizi düşünebilseniz de, çoğu insan bir ay boyunca tüm alımlarını aldıklarında, genellikle harcamalarının her zaman önceliklerinin ne olduğunu düşündükleriyle eşleşmediğini fark etmekten oldukça şaşırırlar.

Bütçenizdeki rakamların gerçekçi olduğundan emin olduktan sonra bütçenize eleştirel göz atabilir ve tasarruf edebileceğiniz alanları arayabilirsiniz. Kendinize şöyle bir şeyler sormak isteyeceksiniz: Bu kadar dışarıda yemeye ihtiyacım var mı? Bu ay eğlence ya da hobiler için harcamaya ihtiyacım var mı? Bir öğlen yemeği almak yerine iş için bir öğle yemeği hazırlayabilir miyim? ”Bu soruları kendinize sormak, bütçenizin ucuz veya kısıtlı olduğu anlamına gelmez. Bu, küçük değişiklikler yaparak çözülebilecek şeyleri başarmak veya endişelenmek için daha büyük şeylere sahip olduğunuz anlamına gelir.

 1. Harcama Seçeneklerinizi Yönetmek İçin Finansal Öncelikleri Belirleyin

Finansal sorunların üstesinden gelmek ve zorluklarınızı iyi gidermek için önceliklerinizin ne olduğunu belirlemeniz gerekir. Bazıları net mali öncelikler, örneğin; Kredi kartlarınızı ödemek için Diğerleri, değerlerinize göre, örneğin yaşam tarzı-hedefleri olabilir. ev tamirleri için para biriktirin, aileniz ev aramak için iyi bir yere sahip olsun.

 

Kendiniz için açık öncelikler belirlemek zorlu finansal kararlar almanızı kolaylaştırır. Öncelikleri (= sizin için neyin önemli olduğu) uygulanabilir ve ulaşılabilir hedeflere (= paranızla ne yaptığınız, yani harcama seçimleriniz) dönüştürmek paranızın sorunlarını çözmenize ve geri dönmenize yardımcı olacaktır.

 

İlk hedefiniz kontrol altında belirli bir problemi almak için bir bütçe oluşturmak olabilir. Örneğin, kısa vadeli hedeflerinizden biri harcamalarınızı azaltmak ve en küçük kredi kartı bakiyenizi ödemek olabilir. Orta vadeli bir hedef, kredi kartı borcunuzu ödemek olabilir.

 1. Sorunu Çözmek ve Hedeflerinize Ulaşmak İçin Atacağınız Küçük Adımları Belirleyin

Finansal sorunların çözümü genellikle masrafları azaltmak, gelirleri artırmak veya her ikisinin bir kombinasyonunu yapmaktır. Bu yapmak istediğin bir şey olmayabilir ve yalnız değilsin. Çoğu insan yaşam tarzında değişiklik yapmak istemez, ancak süregelen para sıkıntısı seçimiyle karşı karşıya kalır veya finansal stresi azaltmak için birkaç küçük değişiklik yapar – çoğu insan denemek için oyun oynar.

 

Büyük değişiklikler her zaman küçük değişikliklerden çok daha zordur, bu nedenle hedeflerinize ulaşmak, bunları başarmak için atabileceğiniz küçük adımları belirleyin. Her ay 50 dolar kısa olduğunuz için para sorunlarıyla karşılaşmaya devam ederseniz, belki de ilk kısa vadeli hedeflerinizden biri, her ay minimum 50 ABD doları tutarında bir ödeme gerektiren küçük bir kredi kartı bakiyesini kapatmak olabilir.

Her ay biraz daha fazla para bulabileceğiniz, kartı ödediğiniz ve ardından her ay bütçenizde kalıcı olarak 50 dolar fazladan para kazanabileceğinize dair fikir edinmek için buraya bakın. Ancak, bu hedefe ulaştığınız zaman, bu 50 $ ‘lık bir ücret almadan geçmeyi öğrendiniz, o zaman her ay başka bir borcun ödenmesini hızlandırmak ve borçlarınızın tamamını daha çabuk ödeyebilmek için kullanın.

Aslında bunun bir adı var, buna “kartopu etkisi” denir – tüm borçlarda minimum ödemeleri korur, ancak tüm borçları daha hızlı ödeyebilmeleri için bir borca ​​yatırır. Bu borcun bir kez ödenmesi durumunda, bir sonraki borcun kaldırılmasına yönelik tüm ekstra fonları koyarsınız. Daha hızlı borç ödeme yöntemlerinden biri.

 

Durumunuzu İyileştirmek İçin Geçici Olarak Bile Yapabileceğiniz Şeyleri Arayın

Finansal durumunuzu iyileştirmek ve zorlukları azaltmak için atmayı düşünebileceğiniz daha fazla fikir veya adım:

 • Bütçenizi incelerken kendinize sorun: Bunu ister miyim yoksa ihtiyacım var mı? Bu parayı harcamak beni finansal hedeflerime yaklaştırır mı yoksa uzaklaştırır mı? Onsuz yaşayabilir miyim? İhtiyaçları isteklerden ayırma hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • Darbe alımlarında kredi kartı kullanıyor musunuz? Bu, devam eden mali zorluk döngüsüne katkıda bulunabilir ve satın aldığınız her şeye% 50’ye varan oranda ekleyebilir. Etkileyici harcama alışkanlıklarını nasıl azaltacağınızı veya değiştireceğinizi öğrenin.
 • Bütçenizdeki herhangi bir şeyi küçültüp küçültemeyeceğinizi veya daha ucuz bir seçeneğe geçip geçemeyeceğinizi kendinize sorun. Araç maliyetleri bütçenizi zorluyorsa, aracınızı küçültebilir, bir araçtan kurtulabilir (ortalama bir insan bir araca sahip olmak ve işletmek için yılda 9,000 ABD doları harcayabilir), transit (araca sahip olmaktan% 80 daha ucuz) veya havuz? Kiranız, ipoteğiniz veya evinizdeki kuru bakım kuru kanıyorsa, daha uygun bir fiyata küçültebilir, bodrum katınızı kiralayabilir, evinizde bir oda kiralayabilir, garajınızdaki depolama alanını kiralayabilir veya bir öğrenciye götürebilirsiniz Bazı ekstra gelir için?
 • Borç size finansal sorunlara neden oluyorsa, borcunuzu azaltmanın bir çok yolu var ya da borcunuzu almak için en etkili yollardan bir düzine.
 • Borcunu ödemek için satabileceğiniz herhangi bir mal veya oyuncağınız var mı?
 • Yan işlere ya da iyi yapmayı bildiğiniz bir şeyle başka bir gelir kaynağı yaratabilir misiniz?
 • Kutunun dışına bakın, kendinize zor sorular sorun, güvenilir bir arkadaşınızı bütçenize göz atmaya ve önerilerde bulunmaya davet edin veya bir Kredi Danışmanıyla oturun ve önerilerini alın.
 • Sizi hedeflerinize yönlendirecek uygun seçenekleri araştırın. Kredi Danışmanı, Borç Yönetimi Programı veya başka bir seçenekle konuşan bir konsolidasyon kredisi bir olasılık olabilir.

Bunlardan herhangi birini yapmak hoş olmayan bir düşünce olsa da, sizi rahat ettirme alanından çıkaracakları için onları kovmayın. Onları düşünmeye devam et ve onlara biraz dikkat et. Harcamalarınızı azaltma veya sadece sizin için işe yarayabilecek gelirinizi artırma konusunda yeni bir açıyla ortaya çıkıp çıkamayacağınızı görmek için zaman zaman bu fikirlere geri dönün. Unutma, zor bir dönemden geçmeye çalışıyorsun; Takip etmeye devam etmek için bunu sonsuza dek yapmanız gerekmiyor. Gerçekten mücadele ediyorsanız, deneyimli bir Kredi Danışmanı harika, ücretsiz bir öneri kaynağı olabilir.

 1. Maddi Sorunların Üstesinden Gelme Planınızı Geliştirin

Finansal sorunlarınız ve zorluklarınızla nasıl başa çıkacağınıza dair bazı fikirler bulduktan sonra, hedeflerinizi gerçekleştirmek için gerçekçi bir plan oluşturabilirsiniz. Bazı hedeflerin birkaç aylık bir zaman çizelgesi olacak; diğerleri 24 – 36 ay gibi daha uzun bir zaman çizelgesine ihtiyaç duyacak. Hedeflerinizi yazın, ancak şu anda her bir hedefle ilişkili olarak bulunduğunuz yeri yazın. Örneğin, hedeflerinizden biri 4.000 ABD Doları borcunu ödemekse, mevcut borç bakiyenizi ve gelecekteki hedefinizi 0 Dolara düşürmeyi unutmayın. Planınıza, her ay bu borca ​​ödeyeceğiniz para miktarını dahil etmek isteyeceksiniz, böylece istediğiniz zaman diliminde ödeyebilirsiniz. Hedef belirleme konusunda daha fazla yardım için, şuna bir bakın. Burada ayrıca eşinizle finansal hedef belirleme konusunda bazı ipuçları da verilmektedir.

Durumunuzdan gerçekten bunalmış ve stresli hissediyorsanız, yardım için kar amacı gütmeyen bir kredi danışma kurumuna da ulaşabilirsiniz. Durumunuzu sizinle birlikte gözden geçirebilecek, gerçekçi bir bütçe hazırlamanıza yardımcı olacak ve mevcut zorluklarınızı çözme ve mali durumunuzu geri alma planını oluşturma konusunda size yardımcı olabilecek profesyonel olarak eğitilmiş Kredi ve Borç Danışmanları vardır. Yardımları genellikle ücretsizdir ve daima gizlidir.

 1. İşlerin Nasıl Oluştuğunu İnceleyin

Son adım, planınız üzerinde çalışmaya birkaç ay kaldığınızda gerçekleşir. Her seferinde bir, işlerin nasıl gittiğini incelemek için birkaç dakika ayırın. Planın çalışıyor mu? Hedeflerinize doğru ilerleme kaydediyor musunuz? Değilse, neden olmadığını anlamak ve planınızı düzeltmek için daha yakından bir göz atmanız gerekir. Planınızın gerçekçi olması gerekiyor ya da işe yaramayacak. Ayrıca planı uygulamaya koymadan önce yapmadığınız bazı şeyleri de içermelidir.

Daha önce yaptığınız şeyi yapmaya devam ederseniz, o zaman önceki sorunların aynısını almaya devam edersiniz. Farklı bir sonuç almak için farklı bir şeyler yapmalısın.

Planınızı takip ederken ve durumunuzdaki iyileşmeleri gördüğünüzde, planın ince ayarlanması olasılığına açık olun. Biraz ilerleme kaydetmeye başladığınızda, düşündüğünüzden daha iyisini yaptığınızı veya yeni bir içgörü kazanabilirsiniz. Bütçenizdeki değişiklikleri karşılayabildiği sürece ve hedeflerinize daha çabuk ulaşabilmeniz için planınızı iyileştirmek ve bütçenizi temel alan herkes daha agresif bir yaklaşımla tamamdır.

Gelecekteki Mali Zorlukları Önleme

Beklenmeyen finansal zorlukların gelecekte ortaya çıkması zorunludur – aslında araştırmalar, 10 Kanadalıdan 6’sının önceki mali planlarını zorlayacak önemli yaşam olayları yaşayacağını göstermektedir. Bu zorlukların üstesinden gelmenin anahtarı esnek olmaktır. Bütçenizi zaman zaman gözden geçirin ve gerekli değişiklikleri yapın. Borçlara girmeden ve kendinizi zor durumda bırakmadan beklenmeyen harcamaların üstesinden gelebilmeniz için tasarruf sağlayın.

Finansal sorunların ve zorlukların üstesinden gelmek kolay değildir, ancak kendiniz için bazı açık öncelikler belirleyerek, bu hedeflere ulaşmanın yollarını belirleyerek ve planınıza sadık kalarak, zorlukların üstesinden gelebilir ve aynı zamanda finansal strese bir son verebilirsiniz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.