Paradan Tasarruf Etmenizin 10 Sebebi

Kredi almak o kadar kolay ki, neden kimse para biriktirmek ve para ile satın almak istesin ki? Bir şey istiyorsanız, plastiği çıkarın ve ne zamandan beri bilenlerin ödemeleri ile geri ödeyin. Aylık ödemeleri karşılayabiliyorsanız, herkes bunu yapar; Problem ne? Talihsiz şey şu ki, bu tür bir düşünce bugünlerde çok fazla insana anlam ifade ediyor.

İşte kaydetmeniz gereken on neden:

  1. Finansal Olarak Bağımsız Olun

Zengin olmanın ölçü çubuğu kiminle konuştuğuna bağlı olarak değişir. Bununla birlikte, “zengin ya da zengin olma” kavramının çoğu insan için anlamına geldiği tek şey, finansal bağımsızlığa ve güvenebileceğiniz bir birikime sahip olmaktır. Kendi atışlarınızı çağırmak, finansal olarak konuşmak, yaşamınızdaki seçimleri maaş çeki kazanmadan ayırma özgürlüğüne sahip olmak anlamına gelir.

Bu, ne zaman isterseniz tatile çıkabilmek, işten ayrılmak ve kariyerleri değiştirmek için okula dönmek, kendi işinizi kurmak veya bir başkasının işine yatırım yapmak, aile üyelerine yardım etmek, daha az ücretli bir işe girmek anlamına gelebilir. Bugünlerde finansal olarak yararlı ya da büyük olanlardan daha kişisel olarak tatmin edici – çalışmak zorunda kalmak yerine emekli olmak zorundasınız, çünkü yapmak zorundasınız.

Finansal bağımsızlık, zengin olmakla aynı değildir, ancak belirli bir maaş çekini almak zorunda kalmak zorunda kalmamanız, sizi en çılgın hayallerinin ötesinde zengin hissetmenizi sağlayabilir! Güvenebileceğiniz tasarruflara sahip olmak, onu nasıl tanımladığınızdan bağımsız olarak “zengin” olmak için gereken şeydir.

Finansal bağımsızlık hakkında daha fazla bilgi edinmek için Jonathan Chevreau’nun popüler (ve okunması kolay) romanından Findependence Day’i inceleyin.

  1. Satın Aldığınız Her Şeyde% 50 Tasarruf Edin

Normalde tüm alışverişlerinizi kredi kartınızdan alırsanız ve kredi kartlarınızı her ay tam olarak ödemezseniz, ek faiz ücretleri nedeniyle satın aldığınız her şey için en az% 50 daha fazla ödüyorsunuz. Yaşam tarzınızı karşılayacak kredi kartlarınıza güveniyorsanız, zamanından önce yaptığınız alışverişlerden tasarruf ederek pahalı kredi alışkanlığınızı kırın.

Tasarruf sayesinde, satışta olduklarında bir şeyler satın alabilir ve daha iyi harcama seçimleri yapmak için zaman ayırabilirsiniz. Tasarrufu olan insanlar da satışta olduklarında yiyecek stoklayabilirler (bozunamayan veya dondurulabilecek ürünler). Bir yazar bunu yapan kişilerin ayda bir bakkal dükkanını atlayıp bakkal faturalarında yılda% 24 tasarruf edebileceğini öne sürüyor.

  1. bir ev satın almak

Banka, peşinatınız olmadığı sürece ev satın almak için borç para ödeyemez ve peşinat ödünç almanıza izin verilmez. Bu parayı biriktirmiş olmalısın ya da birisinin sana vermesini sağlamalısın – ve sana borç vermemelisin. Peşinatınızın evin satın alma fiyatının en az% 5’i olması gerekiyor ve banka size diğer% 95’i borç vermeyi düşünecek. Ev alırken ödemeniz gereken her türlü diğer masraf ve ücretler vardır, bu nedenle sadece bu masraflar için% 5 oranında ilave ihtiyacınız olacaktır. Tasarruf ev sahibi olmak için kapıyı açacak olan şeydir.

  1. Araba Satın Al

Yeni bir araba almak istediğinizde veya almanız gerektiğinde, makul bir faiz oranından araç kredisi alabilmek için peşinat ödemeniz gerekecektir. Elbette, kredi kartınızdan parayı “ödünç” alabilirsiniz, ancak% 20 + ‘da, bu sizi nasıl öne çıkarır? Yüzde sıfır finansman büyük müşteriler için ayrılmıştır, bu yüzden bir araba kredisi size bir maliyeti düşürmek zorunda kalır – ve bu çok fazla olabilir. Yapabileceğiniz en iyi şey, karşılayabileceğiniz kadar peşinat olarak biriktirmek ve seçeneklerinizi düşünmektir. Belki yeni bir araba yerine kaliteli bir araba almak, istediğiniz aracı alabilmeniz için gerekli olacaktır.

  1. Borçtan Çıkın

Borçtan kurtulmak istiyorsan, biraz para biriktirmen gerekir. İronik geliyor, değil mi? Ancak, gelen her “acil durum” için kullanmaya devam etmeniz gerekiyorsa, kredi kartlarından asla ödeme alınmayacaktır. Müthiş bir planlamacı olsanız bile, istatistikler, yarımızın her yıl en az bir beklenmedik masrafla karşılaştığını gösteriyor (ve bunların yarısı beklenmedik bir araba sorunu olacak).

Bu yüzden, kredi kartlarınızı agresif bir şekilde ödemeye başlamadan önce, rezerv fonu olarak 500 ila 1000 $ biriktirmelisiniz. Sonra beklenmedik şeyler ortaya çıktığında, kredi kartlarına koymak yerine onları rezerv fonundan ödeyebilirsin. Bir “yedek fon” bulundurmak, harcamalarınızın elden çıkıp çıkmadığını fark etmenize yardımcı olacaktır. Borçtan kurtulmayla ilgili daha fazla ipucu için burayı tıklayın.

  1. Yıllık Giderler

İyi ve nispeten stressiz bir finansal ömre sahip olmak istiyorsanız, yıllık giderler için tasarruf etmeniz gerekir. Bunlar, hediyeler için para, tatiller, araç bakımı, küçük ev onarımları, tamir gereçleri, emlak vergileri ve muhtemelen gelir vergisini içerebilir. Borçlarını ödemek için bir ipoteği yeniden finanse etmek veya yüksek faizli kredi kartlarını ödemek için bir kredi limiti kullanmak cazip gelebilir, ancak masraflarını gerçekte ödemeden sınırsız olarak koymak tehlikelidir. Bu tür harcamaları yönetmenin en iyi yolu, önceden tasarruf etmektir. Bu sadece size para kazandırmakla kalmayacak, aynı zamanda size huzur verecek. Yıllık harcamalar için nasıl bütçe yapılacağını öğrenmek için burayı tıklayın.

  1. Beklenmeyen Giderler

Arabanızın büyük onarımlara ihtiyacı olursa ne yapacaksınız? Elinizde 500 ila 3,000 dolar var mı? Evinizin onarım gerektirmesi durumunda ya da sızan bir binada yaşadığınız tespit edilirse ne olur? Tüm bu şeyler için size borç para vermek için her zaman bankaya güvenemezsiniz. En kötü durum senaryosunu tahmin etmek ve para biriktirmek çok daha iyidir.

  1. Acil durumlar

Acil durumların gerçekleşmeyeceğini umduğumuz kadarıyla hepimiz biliyoruz. Bir aile üyesi sağlık sorunu yaratabilir, acil bir gezi yapmanız gerekebilir, bir araba kazası veya arızası olabilir, sert hava koşulları bodrumunuzu silerken veya borularınızı kırabilir veya sevilen birinin cenazesine uçmak zorunda kalabilirsiniz. Bu acil durumlardan herhangi biri pahalı olabilir ve zaman zaman hepimiz bir tür acil durumla karşı karşıya kalacağımızı biliyoruz. Peki neden potansiyel bir acil durum kurbanı olmak yerine hazırlıklı değilsiniz.

  1. İşinizi Kaybedebilir veya Yaralanabilirsiniz

İyi zamanlarda, herkes işlerinin güvenli olduğunu düşünüyor, ancak kötü zamanlarda, çoğu kişi kötü şeyler olabileceğini fark etmeye başlıyor. Aniden işinizi kaybedebilir, işiniz kuruyabilir, fiziksel ya da psikolojik olarak yaralanabilirsiniz ya da çalışmak için çok hasta olabilirsiniz. Bunlardan herhangi biri senin başına gelebilir. İş Sigortası (EI), 6 hafta boyunca işsiz kalana kadar devreye girmiyor. Sizi bağlamak için yeterli tasarrufunuz var mı yoksa kredi ile mi yaşayacaksınız? Böyle bir süre boyunca krediyle yaşamak, hızlı bir şekilde kötü durumu daha da kötüleştirebilir. Minimum ödemeler uygun olmadıkça ve kredi limitleri artık kısıtlanmayana kadar yükselir ve yükselir. O zaman nihayet biraz gelir elde ettiğinizde, yeterli olan şey sizi elde edemez çünkü her ay yeni borç ödemeleriniz var. Yani şimdi gerçekte olduğundan daha fazla gelire ihtiyacınız var, çünkü bu borçları ödemeniz ve sonunda ödenmelerini sağlamak için çalışmanız gerekir.

  1. İyi Bir Yaşam Olmak

Her zaman stresli yaşamaya, elden ağza, çeke maaş çekine ödeme yapmanın çok büyük duygusal, psikolojik ve fiziksel sonuçları vardır. Gelecekleri için plan yapmayan insanlar “kriz” den “kriz” e koşuyor gibi görünüyor.

Mutluluğun örgütlenmeden kaynaklanabileceği bilinen bir gerçek var. Organize olmak sizi tek başına mutlu etmeyecek, ancak kesinlikle yardımcı olabilir. Gelecekte kontrol edemeyeceğiniz çok şey var, bu yüzden ihtiyaç duyduğunuzda harcamak için biraz para ayırmak, aslında geleceğinizi ve mali işlerinizi kontrol etmek ve organize etmek demektir. Kaydederek kaybedecek hiçbir şeyiniz yok – ve kazanacak daha mutlu bir gelecek.

Acil Tasarruf Fonunuzu Hemen Başlatın

500 dolar ile 1000 dolar arasında bir acil tasarruf fonunuz olana kadar her maaş çekini bir kenara ayırarak bugün başlayın. İşten bir bonus ya da gelir vergisi iadesi alıyorsanız, başlamanıza veya bir kenara koyduğunuza eklemek için bunu kullanın. Yaşam devam ederken ve fonunuza girmeniz ve yeniden yapılandırmanız gerekir. Biraz çalışma gerektiriyor, ancak girmeye değer bir alışkanlık.

Sizi yolda tutmak için bir harcama planı oluşturmanız gerekebilir. İşte zaten birçok insana yardım eden ücretsiz bir araç. Bir şans ver!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.