Resmi Tatiller 2022 Güncel Bilgiler

Resmi tatiller 2022, bu yıl içinde tatil planını hazırlamak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan biridir. Her yıl olduğu gibi 2022 yılında da dini ve milli bayramlar nedeniyle çalışmaya ara verilen bazı günler vardır. Özellikle pek çok kişi resmi tatil döneminde çalışma ile tatil planı yaptığı için bu günlerin yılın hangi dönemine geldiği merak edilmektedir. En güncel verilere göre resmi tatiller 2022 yılında takvimde şu şekilde yer almaktadır…

2022 Resmi Tatiller Takvimi

2022 yılı resmi tatiller takvimi sayesinde milli ve dini bayramların yılın hangi günlerine geldiğini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Tatil planını resmi veya dini bayramlara göre hazırlamak veya yılın bu dönemlerinde memleketine gitmek isteyenler için çeşitli seçenekler mevcuttur. Her sene olduğu gibi yılbaşı dahil olmak üzere resmi ve dini bayramlarda çalışmaya ara verilmektedir. Türkiye’de resmi tatiller olarak geçen bu günler, 2022 yılı takviminde de belirli günler ile sınırlandırılmıştır.

1 Ocak Yılbaşı

1 Ocak 2022 Cumartesi yılbaşı günü olduğu için resmi tatil olarak belirlenmiştir. Yılın ilk gününde kamu dairelerinde tatil ilan edilir. Yeni yıla girme coşkusu ile birlikte 1 Ocak gününde çalışma yapılmamaktadır. Mesai günlerini ve tatillerini bu şekilde belirlemek isteyenler için 1 Ocak günü 2022 yılında Cumartesi gününe denk gelmektedir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 2022 Cumartesi günü kutlanan dini bayramlardan biridir. Bahar aylarında kutlanan dini bayramlarımızdan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği bir bayramdır. Milli Meclis’in 2020 yılında açılmasının yıl dönümü olan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 2022 yılında Cumartesi günü kutlandığı için resmi tatildir.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü 2022 Pazar günü kutlanan milli bayram olduğu için bugün resmi tatil ilan edilmiştir. İşçi bayramı olarak da bilinen 1 Mayıs bayramı 2022 senesinde Pazar gününe denk gelmektedir.

Ramazan Bayramı Ne Zaman?

Ramazan Bayramı 2022 yılında 2 ve 4 Mayıs günleri arasında kutlanmaktadır. Resmi tatil olan Ramazan Bayramı günleri bu sene mayıs ayına denk gelmektedir. Böylelikle 2 Mayıs 2022 Pazartesi günü bayramın ilk gününden 4 Mayıs Çarşamba günü bayramın son gününe kadar geçen dönem resmi tatil olarak tanımlanmıştır.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 2022 Perşembe günü kutlanan milli bayramlarımızdan biridir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadeleyi başlatan Samsun’a çıkışının kutlandığı bu yıl aynı zamanda gençlik ve spor bayramı olarak bilinir. 19 Mayıs 2022 Perşembe günü resmi tatildir.

Kurban Bayramı

Kurban Bayramı 2022 yılında 9 – 12 Temmuz tarihleri arasında kutlanmaktadır. Dolayısıyla bayramın ilk günü 9 Temmuz Cumartesi gününden 12 Temmuz Salı gününe kadar geçen dönem dini bayram olduğu için resmi tatil olarak belirlenmiştir.

15 Temmuz Demokrasi Bayramı

15 Temmuz Demokrasi Bayramı 2022 Cuma günü kutlanmaktadır. En son takvime eklenen milli bayramlardan biri olan 15 Temmuz Demokrasi Bayramı ülkemizde 2017 yılından beri kutlanmaktadır. Takvime göre Cuma günü resmi tatildir.

30 Ağustos Zafer Bayramı

30 Ağustos Zafer Bayramı 2022 Salı gününde kutlandığı için takvime göre bu gün resmi tatil olacaktır. 30 Ağustos tarihinde Salı gününde kamu dairelerinde ve pek çok özel kuruluşta çalışma yapılmayacaktır.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 2022 Cumartesi gününde kutlanacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün armağanı 29 Ekim 2022 gününde Cumartesi günü resmi tatildir. 2022 resmi tatiller bu şekilde sıralanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.