SEO Uyumlu Makale Yazmak İçin 9 Altın Kural

SEO uyumlu makale son dönemde internet sitesi yapmak isteyen pek çok kişi tarafından merak ediliyor ve bu konu ile ilgili çok fazla soru alabiliyoruz. Searching Engine optimization sözcüklerinin kısaltılması ile oluşturulmuş olan SEO dediğimiz internet terimi iyi bir web sitesi yapmak ve bu web sitesini Google gibi arama motorlarında üst sıralara çıkarmak için yapılması gereken uygulamalar bütünüdür diye tanımlayabiliriz. Aslında “SEO nedir?” Sorusuna sayfalarımıza daha ayrıntılı olarak da yanıtlar vereceğiz. Çünkü başlı başına önemli bir mesele olan SEO son dönemde uzmanlık alanı olarak pek çok kişi tarafından da değerlendiriliyor. Böylece internetten para kazanma yolları içerisinde en önemli konu başlıklarından birisini oluşturan SEO’nun en önemli alt başlığı olan SEO uyumlu makale hakkında merak ettiğiniz detayları da bugün sizlerle paylaşıyoruz.

SEO Uyumlu Makalenin Özellikleri Nelerdir?

SEO uyumlu makalenin özellikleri hakkında sizlere detaylar vermeden önce makale kavramını biraz daha genişletmek istiyoruz. Çünkü literatürdeki makale; bilimsel olarak araştırmalar yapılıp çeşitli kaynakçalar ile beraber derleyip toparlayan dört başı mamur olan metinlere verilen isimdir. Fakat söz konusu web sitelerindeki makale olduğunda kavram oldukça genişliyor. En kestirme tabiri ile birlikte içerik diye tanımlayabilecek olduğunuz makale; web sitelerinde, internet sitelerinde kullanılan her türlü içeriğe verilen isimdir. Bir internet sitesinin hakkımızda, gizlilik politikası, hizmet şartlarımız yazısı da makale olarak kabul ediliyor. Bisiklet tanıtımı yapan bir internet sitesinde bisikletle ilgili tanıtım metinlerine bile günümüzde makale deniyor. Sadece 100 kelimeden oluşan cep telefonu kılıfının özelliklerini anlattığınız bir metin de SEO algoritmasında makale olarak nitelendiriliyor. Dolayısıyla internet sitelerindeki yazılı olan tüm materyallere kısaca makale diyoruz.

Şimdi sizler için iyi bir makalenin özelliklerini tek tek listeliyoruz:

  • SEO uyumlu makale için öncelikli olan şart anahtar kelime çalışmasının yapılmasıdır. İsminden de anlayacağınız üzere bu kelimeler metnin temasını, içeriğini bizlere bildiren sözcük gruplarıdır. Aslında anahtar kelime hem okuyucu için hem de Google gibi arama motorlarındaki algoritmalar için devreye giriyor. Yine aynı örnek üstünden hareket edecek olursak bisiklet satışı yapan bir internet sitesi için anahtar kelimelerin ilki bisiklet olacaktır. Ancak bu anahtar kelime çeşitlendirilebilir. Dağ bisikletiyarış bisikleti gibi alternatifler eklenebilir. Ayrıca bisikletle ilgili alt dallara ait anahtar kelimelere de ihtiyaç bulunacaktır. Jant, tekerlek, bisiklet koltuğu bunlardan bazılarıdır. Bugünkü makalemizin anahtar kelimesi de SEO uyumlu makale olarak metinde yer almaktadır.
  • Anahtar kelime dağılımı iyi yapılmamış olan bir makale hedeften çok fazla uzakta duracaktır. Genellikle Google algoritması minimum 300 kelimelik makaleleri okuyucular için daha yararlı bulmaktadır. 300 kelimenin altına inen makaleler yetersiz kabul ediliyor. Gerçi son Google algoritma güncellemesi ile birlikte metnin uzunluğundan ziyade içerinin kalitesinin önemli olduğu vurgulansa da hala minimum 300 kelime şartı pek çok makale sitesi tarafından da talep ediliyor. Bu sebeple metnin uzunluğunun minimum 300 olması tavsiye edilmektedir. Ayrıca daha uzun olan metinler Google tarafından da daha kıymetli kabul ediliyor. Metin uzunluğuna göre anahtar kelime dağılımını da iyi yapmak gerekiyor. Bu konuda %1 ila %5 arasında bir opsiyon bulunuyor. Yani 500 kelimelik bir makalede anahtar kelime ve türevlerini 5 kere kullanabildiğiniz gibi aynı anda 25’e kadar da bu sayıyı çıkartabiliyorsunuz. Ancak burada hassasiyet göstermeniz gerekiyor. Bazen anahtar kelimeyi çok fazla kullandığınızda Google bunu spam olarak algılayabiliyor. Ayrıca metnin okunabilirlik düzeyi ve değeri de azalıyor. Tabii ki bu tip çalışmalar blog açmak istediğinizde farklı etkenlerle birlikte devreye giriyor.
  • Metin başlığı ve alt başlıkları son derece önemlidir. İlkokuldan itibaren hepimize öğretilen başlık ve alt başlık kavramları, Google başta olmak üzere internetteki arama motorları tarafından da mutlaka takip ediliyor. Başlık bir metnin temasını, içeriğini bize sunan en kestirme yoldur. Çoğu zaman kitapları seçerken kitapların başlıklarına bakıyoruz. Metinleri okuma temelinde de başlık belirleyici oluyor. Dolayısıyla iyi bir metin için çok iyi başlık bulmamız gerekiyor. Başlık içerisinde mutlaka anahtar kelime geçmelidir. Ayrıca SEO formatında başlığın minimum 3 kelimeden oluşması ve maksimum 6 veya 7 kelimeye kadar çıkması öngörülüyor. Alt başlıklarda da anahtar kelime ve türevlerinin bulunması ve çoğu zaman da başlığın anahtar kelimelerle başlatılması son derece önemli. İyi bir metinde 1 ana başlık 2 de alt başlık bulunmalıdır. Başlık sayısı ne kadar artırılırsa ve anahtar kelime uyumlu olursa metnin SEO gücü de o kadar artacaktır.

SEO Uyumlu Makale Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

SEO uyumlu makale yazarken dikkat edilmesi gerekenler yukarıda bahsetmiş olduğumuz 3 ana maddedeki özelliklerin içerisinde bulunmaktadır. Hem anahtar kelime sayısına hem de anahtar kelimenin kullanımına azami derecede dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca mutlaka elinizdeki anahtar kelime çevresinde örgülenmiş olan başlık yapısını da kullanmanız gerekmektedir. Kelimedeki metin sayısı, içeriğin kalitesi, tema çevresindeki paragraflar, SEO uyumlu makaleyi bütünleyen en önemli özelliklerdir. Yukarıda saymış olduğumuz maddeler sadece SEO uyumlu makalenin olmazsa olmazlarıdır. İyi bir makale yazabilmek için ise bundan çok daha fazlası gerekiyor. Bunun için her şeyden önce özgünlüğün yakalanmış olması gerekmektedir. Zaten günümüzde internet sitesi açıp da makale arayan pek çok kişi bilerek veya bilmeyerek sürekli olarak “Tamamen, %100 özgün makale talebinde bulunuyoruz.” Gibi ifadeler kullanıyor. Özgün makale daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış makale anlamında kullanıldığında içi boş bir kavrama dönüşüyor. Bu sebeple alt başlıkta özgün makalenin özelliklerine değineceğiz.

SEO Uyumlu Özgün Makale Nedir?

SEO uyumlu özgün makale en kıymetli makale türüdür diyebiliriz. Web sitelerine içerik ihtiyacı oluştuğunda özgün makale talebinde bulunuyorsanız bun metnin hiçbir yerde yayınlanmaması metnin özgünlüğü için yeterli değildir. Çok basit bir örnek verecek olursak “Bu akşam siyah gözlerinde kaybolmak istiyorum.” Metnini “Bu gece kara gözlerinde yitip gitmek istiyorum.” Şeklinde çevirdiğinizde metni özgünleştirmiş olmazsınız. Sadece başka bir metindeki ifadeyi küçük değişikliklerle yeniden yazmış olursunuz ve bu Google algoritmasının gözünden kaçmaz. Bu sebeple bir metnin özgün olabilmesi için çok daha fazla şeye ihtiyaç var. Bu noktada da makale yazarları için küçük tavsiyelerimiz olacak.

  • Özgün bir metin yazmak istiyorsanız her şeyden önce size ait bir üslubun olması gerekiyor. Bir üslubun oluşabilmesi için de okuyan, araştıran bir yapıya sahip olmanız gerekiyor.
  • Makale yazarına bir konu verildiğinde en az 6-7 farklı siteden mümkünse elinin altındaki yaygın medyada veya basılı meydanda araştırmalar yapması gerekmektedir. Tabii ki burada ücret ve iş dengesi kurulmalı. Çok cüzi fiyatlarla makale yazıyorsanız çok fazla araştırma yapmayacağınızı zaten işi veren kişi de biliyor olacaktır. Ancak kaliteli ve dolgun ücretli bir iş yapıyorsanız işin hakkını verebilmek için bu araştırma aşamasını yerine getirmelisiniz.
  • Bir metnin özgünlük derecesinin artırılabilmesi için farklı görüşlerden fikirlerin de alınması gerekiyor. Bunun için de o konuyla ilgili farklı bakış açılarına sahip siteler, yazarlar veya makaleler taranmalı.
  • Makale yazarlığı için yapılabilecek en büyük hatalardan birisi de araştırmış olduğunuz kaynak metinleri bilgisayarınızın bir tarafında açıp diğer tarafında o metinlere bakarak, kendinize ait ifadelerle yeni bir metin oluşturmaya çalışmaktır. Bu; hem kaynak metinden sizi kopartmayacak hem de üslubunuzu ciddi oranda taklide dönüştürecektir. Bu sebeple doğru olan 7, 8 farklı kaynağı araştırmak, okumak, sentezlemek ve netice itibariyle hiçbir kaynağa bakmadan, alıntı yapmadan kendi metninizi oluşturmaktır.
  • Özgün makale için en önemli unsurlardan birisi yazarın üslubudur. Henüz yeni başlamış olan bir makale yazarından da kendisine has bir üslup beklemek çok da doğru olmayacaktır. Ancak uzun zamandır bu işi yapıyorsanız mutlaka size ait üslup bulunmalıdır. Adeta bazı cümleler, bazı cümle yapıları, sözcükler sizin imzanız olmalıdır.
  • Metni Özgün hale getirebilmek için gerçekleri çarpıtmamak da gerekiyor. Özellikle matematiksel gerçekliği bulunan, objektif dediğimiz anlatımın ön plana çıktığı metinlerde özgünlüğü ara ifadelerde sağlayabilirsiniz. Yukarıdaki örnekten hareket edecek olursak bir bisiklet sitesi için içerik oluşturduğunuzda bisikletin jant boyu 16 ise siz bunu 17 olarak yazamazsınız veya bisikletin rengi kırmızı ise siz bunu mavi olarak dile getiremezsiniz. Ancak kırmızıyı tanımlarken, bisikletin sağlamlığını ifade ederken, jantın dayanıklı olduğuna vurgu yaparken kendine has özgün üslubu meydana çıkarmak zorundasınız. Zaten metnin özgünlüğü buralarda ortaya çıkacaktır.

Özgün bir metin için cesur olmalısınız. Yazmış olduğunuz metinden memnun kalmadığınızda çok kolay bir şekilde onu silebilir ve yeni bir metin kaleme alabilirsiniz. Ayrıca özgünlüğe giden yolda alıştırma ve çalışmaların yapılması da son derece önemlidir. Makale egzersizi dediğimiz bu konuyu ayrı bir başlıkta ele alacağız.

SEO Uyumlu İçerik Neden Değerli?

SEO uyumlu içerik oldukça değerli. Yukarıda uzun uzun anlatmaya çalıştık; bunun en önemli gerekçesi her şeyden önce bütün web sitelerinin günümüzde arama motorlarına hitap etmeye çalışmasıdır. Bir web sitesi kuruyorsanız ve ben free olarak takılacağım diyorsanız SEO gibi bir kaygınızın olmasına gerek yok, istediğiniz kadar yazı yazabilir, görsel atabilirsiniz. Zaten çok fazla bir kitleye ulaşacağınızı tahmin etmiyoruz. Burada kendinizi eğlendirmiş olursunuz. Ancak bizim sitemizin formatı online para kazanma yöntemleri. Dolayısıyla bir web sitesi kurarak veya blog açarak para kazanmak istiyorsanız SEO uyumlu içerik olmazsa olmazdır. Bir fotoğraf sitesi, video sitesi kursanız dahi mutlaka metinlere yer vermeniz gerekiyor. Hatta göz önünde bulunan metinler yer aldığı gibi gömülü olarak kodlarla birlikte siteyi oluşturan metinler de bulunuyor. Dolayısıyla metin web sitelerinin adeta can damarıdır. Özellikle SEO uyumlu metin kaliteli web sitelerinin olmazsa olmazıdır.

Bu içerik kalitesi sizi üst sıralara taşıyacak en önemli detaydır. Bu ihmal edildiğinde ise zaman içinde veya çok kısa sürede irtifa kaybederseniz. Bu adeta kaçınılmaz bir durumdur. SEO kurallarının matematiği de çok farklıdır. Bazen çok çaba göstermenize rağmen siteniz başka etkenler sebebiyle (domain gücü, domain yaşı, sitenin domaininin geçmiş kullanımı, yanlış imleme, backlink veya hacklink çalışmaları vb.) bir türlü istediğiniz yere gelmez. Bu gibi durumlarda ya profesyonel bir desteğe ihtiyacınız bulunur ya da yeni bir yol haritasına.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.