Tasarruf Yapabileceğiniz Yerler

Yatağınızın Altında

Umarız bunu yapmazsınız. Her hırsız buranın ilk bakılacak yer olduğunu biliyor. Oda arkadaşı ile aynı. Sonra, arka bahçesinde bir delik kazıp, cam kavanozun içine 10.000 dolar koydum ve gömdü. Daha sonra kazdığı zaman, kavanozu çevreleyen topraktaki suyun kışın donmuş ve kavanozu kırdığını keşfetti. Su daha sonra kavanozu doldurdu ve parayı sert bir kargaşaya dönüştürdü. Faturaların çoğu tanınmıyor olduğu için çoğunu paraya ayıramadı. Yanında kalan tek şey, pahalı bir çorbanın kırılmış bir kavanozuydu.

Emanet Kasanızda

Birçok insan bunu yapar – sadece bankanızdan telefon rehberine sorun – kokusunu alabilirler (eski para kokuyor). Kasanızdaki nakit parayı saklamak bir yatak kullanmaktan ya da parayı arka bahçeye gömmekten kesinlikle daha güvenlidir, ancak çok daha akıllı değildir. Güvenlik kasasındaki para hiç kimsenin yararına değil. Sana hiç ilgi göstermiyor. Devlet, bir bankada 100.000 $ ‘a kadar olan bir hesaba yatırdığınız parayı (ve bundan daha yüksek teminat almanın bazı yolları vardır) sigortalar ve paraya bankaya güvenemezseniz, bankaya nasıl güvenebilirsiniz? emanet kasanızdaki eşyalarla mı?

Banka Hesabınızda

Bir chequing hesabı veya düzenli bir tasarruf hesabı paradan tasarruf etmek için uygun bir yer değildir. Çoğu, neredeyse hiç faiz ödemiyor. Bunun nedeni, kullanmadığınız zamanlarda bankanın diğer insanlara para ödünç vermesidir. Düzenli bir banka hesabındaki para sıkça kullanılıyor olabilir veya hızlı bir şekilde para çekmeniz gerekebilir, böylece banka bu parayı çok uzun süre ödünç veremez, çünkü ihtiyaç duyabilirsiniz. Banka, paranızı uzun süre ödünç verebilecekleri zaman ve daha yüksek faiz oranlarında para kazanır, böylece bunu yapabildiklerinde daha fazla faiz kazanırsınız. Yüksek Faiz Tasarruf Hesapları ve Vadeli Mevduat veya GIC’ler ile daha fazla ilgi kazanmaya çalışın.

Yüksek Faiz Tasarruf Hesapları

Bu tür tasarruf hesapları genellikle normal tasarruf hesaplarından daha kısıtlayıcı olmakla birlikte, çok daha fazla faiz öderler. Bankanızın veya kredi birliğinizin size rekabetçi bir fiyat ödediğinden emin olun (pazarlık yapamazsınız, ancak taşınırsınız) ve sonra tasarruf edin. Bu tür hesaplar genellikle güvenli, elverişlidir ve banka faiz oranları yükseldikçe faiz oranları da yükselmektedir.

Vadeli Mevduat veya Garantili Gelir Sertifikaları (GIC’ler)

Bir yıl veya daha fazla bir süre boyunca tasarrufunuza ihtiyaç duymayacağınızı biliyorsanız, tasarruflarınızı Vadeli Mevduat veya GIC’ye koymayı düşünün (hemen hemen aynı şeydir). Bunlar, paranızı ilgilendirmeye çalışmak için Yüksek Faiz Tasarruf Hesabı’nın sunabileceğinden daha iyi bir yoldur. Ancak, bu her zaman böyle değildir, ancak kontrol etmek için öder. Çoğu banka ve kredi birliği, paranızı Bin Dolar veya daha fazla olan bir Vadeli Mevduat veya GIC’ye yatırmanıza izin verecektir.

Vergisiz Tasarruf Hesabı (TFSA)

Çoğu için, bunlar tasarruf etmenin en iyi yoludur. Bir Vergisiz Tasarruf Hesabı, kendi küçük vergi cennetidir. Bir TFSA, yatırımınızı vergiden koruyan resmi bir kurulumdur. Bir TFSA hesabı, vergi barınağınıza yılda 5.500 ABD Dolarına kadar para koymanıza ve kazandığınız faiz veya yatırımınızın büyümesine ilişkin vergi ödememenizi sağlar. Öyleyse paranızı TFSA’dan çıkardığınızda, hiçbir vergi ödemezsiniz. Yani şimdi paranızı yatırmak ve kendinizi vergilere karşı korumak için Bahamalar veya Cayman Adaları’na gizlice girmenize gerek yok. Hükümet, vergi cennetini nazikçe size getirdi. Bir araba için para biriktirmek, bir ev için peşinat ya da emekliliğiniz olsun, TFSA tasarruf etmek ve yatırım yapmak için akıllı bir yoldur.

Kayıtlı Emeklilik Tasarruf Planı (RRSP)

Vergisiz Tasarruf Hesabı’nı (TFSA) uygulamaya koymadan önce, bir RRSP birçok insanın tasarruf etmesinin en iyi yollarından biriydi. Bir RRSP hala para kazanmak için iyi bir yoldur, ancak şimdi esas olarak emekliliğiniz için tasarruf sağlamanın bir yolu olması gerekiyor. Siz ve vergi danışmanınız (varsa) bir RRSP’nin sizin için uygun olup olmadığına karar vermek zorunda kalacaksınız.

Bir RRSP temel olarak, yatırımınızı vergi borcundan, RRSP vergi barınağından çekinceye kadar koruyan bir kurulumdur. Bir RRSP kurulumuyla, geniş bir diziye veya normal yatırımlara yatırım yapmayı seçebilirsiniz: tasarruf hesapları, vadeli mevduatlar, yatırım fonları, hisse senetleri, tahviller ve diğer yatırımlar.

RRSP’nin Yararları

  • Tüm katkı payları (çoğu insanın ulaşamadığı limitler dahilinde) ödediğiniz gelir vergisi miktarını azaltmak için kullanılabilir. Çok fazla gelir vergisi ödüyorsanız, bir RRSP’ye katkıda bulunmak, ödediğinizin azaltılmasının iyi bir yolu olabilir.
  • Yatırımınız RRSP’nizde büyüdükçe, parayı RRSP’nizden çekene kadar vergi ödemeniz gerekmez. Emeklilik için para biriktiriyorsanız ve gelirinizin şimdikinden daha düşük olacağını biliyorsanız, bir RRSP’ye katkıda bulunmaktan daha iyi bir fikir olabilir, çünkü emekli olduğunuzda parayı aldığınızda, geliriniz düşük olacaktır; O zaman para üzerinden ödediğiniz vergi miktarı, şimdi ödeyeceğinizden daha az olacaktır.
  • İlk evinizde peşinat için RRSP tasarrufu çekilebilir. İşin püf noktası, parayı 15 yıl içinde RRSP’nize geri ödemek zorunda olmanızdır. Bunu yapmazsanız, RRSP itfa vergilendirilebilir hale gelir ve hükümet size bir vergi faturası gönderir. 20.000 dolara kadar geri çekilebilir. Bu parayı çekmenize izin veren programa Ev Alıcının Planı (HBP) denir.
  • Eğitiminiz için RRSP’nizden de para çekilebilir. Hayat Boyu Öğrenme Planı (LLP) kapsamında eğitiminiz için 20.000 $ ‘a kadar para çekebilirsiniz. Bu program size parayı geri ödemek için 10 yıl verir, ancak neyse ki, mezun olduktan 5 yıl öncesine kadar geri ödemeye başlamanız gerekmez.
  • Eğer iflas beyan etmek zorunda kalırsanız, RRSP’lerinizdeki para korunur. Korunmayan tek kısım, iflas başvurusunda bulunmadan 12 ay önce katkıda bulunduğunuz herhangi bir şeydir.

RRSP’nin Dezavantajları

  • RRSP planınızdan yapılan tüm para çekme işlemleri gelir olarak vergilendirilir.
  • RRSP’nizden çekeceğiniz paranın% 10 ila% 30’u vergi için geri tutulur. Geriye kalan yüzde, ne kadar geri çektiğinize bağlıdır. Hükümetin herhangi bir parasını almak zorunda kalmazsanız, vergilerinizi yaptığınızda bu parayı geri alabilirsiniz.
  • 69 yaşına geldiğinizde RRSP’nizden para çekmeye başlamalısınız. Hükümet her yıl ne kadar para çekmeniz gerektiğini belirleyen bir program oluşturdu. Çoğu insan emeklilikten tasarruf etmek için RRSP kullanmaya teşvik edildi. Ancak, emeklilik yıllarında gelirleri düşmeyen birçok emekliler, bir RRSP’ye yatırım yapmanın kendi çıkarları için uygun olmadığını bulmuşlardır. Bu insanlar 69 yaşına girdiğinde ve RRSP’lerinden para çekmek zorunda kaldıklarında ve çektikleri para üzerinden vergi ödemek zorunda kaldıklarında, en fazla vergi ödeyeceklerini – ve bazı durumlarda daha fazla – ödemeleri durumunda ödeyeceklerini buldular. RRSP’nin dışında yatırım yaptı.

Diğer Yatırımlar

Para biriktirmek için kullanabileceğiniz çok sayıda yatırım var: para piyasası fonları, tahviller, hisse senetleri, yatırım fonları ve liste devam ediyor. Tasarruf ettiğiniz parayı beş yıl içinde harcamayı planlıyorsanız, yatırım yapmak için güvenli bir şey bulmak en iyisidir. Çoğu insan için yüksek faizli bir tasarruf hesabı veya Vergisiz Tasarruf Hesabı içindeki vadeli bir mevduat çok iyi sonuç verir. Bu seçenekler güvenli ve emin – ihtiyacınız olduğunda paranızın orada olacağını bileceksiniz – çok daha fazla risk taşıyan bir şeye yatırım yapmayı seçerseniz aynı şey söylenemez. . . borsa gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.