Uçak Mühendisliği Maaşları Ne Kadar? – Uçak Mühendisi Ne Kadar Kazanır?

Ülkemizde genellikle özel sektörde kariyer yapmak istediğinizde mühendislik bölümleri tercih ediliyor. Hem devlette hem de özel sektörde farklı mühendislik dallarına istihdam alanı açılıyor. Bu noktada kariyer basamakları en hızlı tırmanabileceğiniz ve iş bulma noktasında da cazip fırsatları değerlendirebileceğiniz uçak mühendisliği popüler bölümler arasındaki yerini her zaman korumayı başarmıştır. Bu sebeple Uçak Mühendisliği maaşları ne kadar sorusuna yanıt vermeden önce Uçak mühendisleri hakkında detaylı bir şekilde bilgi vereceğiz. Online para kazanma yolları hakkında pek çok önemli bilgi de burada verildi.

Uçak Mühendisi Kimdir? Ne İş Yapar?

Uçak mühendisi uçakların tasarlanması ve Ar-ge çalışmaları aşamasından başlayıp yapım projelerinin sürdürülmesine kadar çok geniş bir sahada çalışmakta olan nitelikli kalifiye mühendislerdir. Ayrıca uçakların üretilmesi noktasında da tüm aşamalarda uçak mühendisleri devreye girmektedir. Bununla beraber üretilmiş olan uçakların geliştirilmesi ve ar-ge çalışmalarının yapılarak revizyona gidilmesi istendiğinde uçak mühendislerinden başka personel söz sahibi olamayacaktır. Tüm opsiyonlarla beraberiz arzın genişletilmesi açısından uçak mühendisleri uçakların bakım onarım ve işletilmesinde de devreye giriyor. Bu sebeple ülkemizde hem devlet hem de özel sektörde geniş bir istihdam alanı bulunmaktadır.

Uçak Mühendisi Sorumluluk Alanları

Tüm bu seçeneklerle beraber uçak mühendisi sorumluluk alanları da oldukça geniştir. Çünkü uçaklar diğer taşıtlara nazaran daha hassasiyetle bakımı gereken ve oldukça pahalı olan araçlardır. Bu sebeple aşağıdaki sorumluluk alanlarında uçak mühendisleri faaliyetlerini gerçekleştirebiliyorlar:

 • Ar-ge çalışmalarında uçağın taslağının hazırlanması
 • Ar-ge çalışmaları için ön projelerinin hazırlanması ve raporlu aldırılması
 • Uçak imalatı ve yapımı noktasında uygun olan projeyi ve yapım yöntemini tercih
 • Uçak yapımında ekonomik olan yöntemlerle beraber bütçe belirlemek
 • Yapılmış olan proje ile ilgili modellerin hazırlanması ve deneylerin yapılması
 • Projelendirilmiş olan uçakların üretiminin planlanması
 • Üretim safhasına geçilmeden önce ürünle ilgili istenen kalite standartları ve niteliklerin sabit olarak belirlenmesi ve raporlanması
 • Uçak üretim fabrikalarında teknisyen ve mühendis olarak denetlemelerin yapılması
 • Uçak yer istasyonlarındaki teknisyenlerin tüm denetimlerinin yapılması
 • Uçağın imalatı tamamlandıktan sonra uçuş tecrübesinin planlaması
 • Uçağın ilk uçuş denemelerine bizzat katılarak eksi ve artıları raporlandırarak uçağın seri imalata geçişinin hızlandırılması

Kimler Uçak Mühendisi Olabilir?

Yukarıda saydığımız ayrıntılı olan tüm görevler ve sorumluluk alanları oldukça büyük bir kapasiteyi gerektirmektedir. Bu sebeple uçak mühendisleri görsel ve uzaysal zekası üst seviyede olan personellerden seçilmektedir. Bunun için özellikle Matematik ve Fizik konularına ilgi duyan öğrencilerin uçak mühendisliğine yönelmesi daha doğru olacaktır. Ayrıca teknik konular ve mesleki alanda sabırlı olan çalışma ahlakı belirleyici olmaktadır. Çünkü bir uçağın üretim, Ar-ge çalışmaları bazen 20 yıla yakın süreyi kapsama alanı içerisine alabiliyor.

Uçak Mühendisi Maaşları 2020

Yukarıda saymış olduğumuz tüm opsiyonlarla beraber nitelikli mühendislik sınıfında bulunmakta olan uçak mühendisi maaşları 2020 minimum 4500 TL ile başlıyor. Fakat pek çok özel kurumda 10.000 TL sınırı zorlanıyor. Devlette istihdam edildiğinde ise 4500 – 6 bin TL arasında değişen maaşlar sunulmaktadır. Ancak uçak mühendislerinin pek çoğu yurtiçi ve yurtdışındaki özel kurumları tercih ediyor.

Uçak Mühendisleri Nerede Çalışabilir?

Tüm dünya düşünüldüğünde uçak mühendislerinin çalışabileceği alanlar genellikle havalimanlarının ve uçak üretim tesislerinin bulunduğu yerler olarak şekillendirmektedir. Ülkemizde uçak mühendisleri Türk Hava Yolları’nda, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde öncelikli olarak iş imkanları bulabiliyorlar. Ayrıca devlet bazında düşünüldüğünde Makine Kimya Endüstrisi Kurumu, TUSAŞ, Türk havacılık ve uzay Sanayi de yine uçak mühendisleri için istihdam alanı oluşturmaktadır. Bununla beraber bütün özel Hava Yolları işletmelerinde hem işletme hem de bakım mühendisliği unvanı ile birlikte onlarca farklı uçak mühendisi istihdam edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.