Veteriner Hekim Maaşları Ne Kadar? (Güncel Veteriner Maaşı)

Pek çok kişi tarafından yapılan İşten dolayı veterinerlik ikinci planda bir meslek gibi görünüyor olsa da aslında alınan eğitimler, kazandı ücretlerle beraber tıp hekimlerinden ayrılmayan bir meslek dalı olarak da bilinmektedir ve oldukça cazip fırsatlar sunmaktadır. Özellikle son yıllardaki artan veteriner hekim maaşları ile birlikte pek çok sayısal öğrencisi veterinerlik fakültelerine yerleşmeye çalışıyor. Puanları oldukça yüksek olan veterinerlik fakültelerinden mezun olduğunuzda ise “Veteriner hekim maaşları ne kadar?” şeklinde arayışlara girebiliyorsunuz. Pek çok sektörde olduğu gibi veterinerlik sektöründe de çok farklı rakamlar karşımıza çıkıyor. Aşağıda tüm detayları ile beraber veteriner aylık ücretleri masaya yatırılacaktır.

Veteriner Nedir Ne İş Yapar?

En kısa tanımı ile birlikte hayvan hastalıkları ile mücadelede etkin rol alan personele veteriner denmektedir. Ancak günümüzde veterinerin çalışma sahaları oldukça genişletilmiştir. Üniversitelerde veteriner hekimlik alanında eğitim verilmektedir. Tamamen sayısal olan eğitimler de tıp fakültelerinin aratmayan zorluk derecesi ile ön plana çıkıyor. Tıp fakültesinde sadece insana dair olan eğitimler ön plana çıkarken veterinerlikte hayvan türlerine göre pek çok farklı kategori bulunduğu için daha zor bir eğitim olduğu söz konusudur. Bununla beraber kullanılan alet ve malzemeler ile birlikte yapılan iş de çeşitlilik kazanıyor. Bu sebeple veterinerlik fakültelerinde verilen eğitim oldukça zorlayıcıdır ve mezun sayısı tıpkı tıp fakülteleri gibi az olmaktadır.

Veteriner Çalışma Alanları ve Veteriner İş Bulma Olanakları

Veteriner Hekimler Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı olan il ve ilçelerdeki müdürlüklerde devlet memuru olarak çalışabilmektedir. Ancak Tıpkı hekimlikte olduğu gibi özel sektörde çalışan pek çok veteriner bulunmaktadır. Bununla beraber Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı hayvan ıslahı ve üretim kurumlarında da iş bulabiliyorlar. Ayrıca Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüleri bölge laboratuvarlarında, Et ve Balık kurumlarında, Süt Endüstrisi kurumunda iş bulma olanakları bulunmaktadır. Son dönemde özellikle büyük kentlerde pet shop diye nitelendirilmekte olan yerlerde de veteriner istihdamı sağlanabiliyor.

Veteriner Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Devlette veteriner maaşları hesaplama uygulamalarında çalışılmış olan bölgeye göre farklılıklar gösterilmektedir. Veteriner maaşlarında 7 ana bölge bulunmakta ve bu bölgelere göre de maaştaki ücretler değişmektedir. Belirlenmiş olan bölgeler zorluk derecesi ön planda olan yerlerden başlayıp daha kolay olan merkezi yerlere doğru gitmektedir. Bundan dolayı ücretler de değişiklik gösterebiliyor.

Veteriner Maaşları 2020

1.bölgede çalışan mesleğini yeni başlamış bir veteriner 4500 TL civarında maaş almaktadır. 7. bölgede mesleğine yeni başlayan bir veteriner ise 5000 TL’nin üstünde maaş elde edebiliyor. 1. bölgede 25 yılını çalışan bir veteriner 5000 TL maaş alırken 7. bölgede 6000 TL civarında maaş alabiliyor. Devlette veteriner maaşları 2020 listesi bu aralıkta seyrederken özel sektörde ve kurumlarda veteriner kliniklerinde daha yüksek maaşlarla karşılaşabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.